Jäta menüü vahele
13.03.2019

Maailmafilmi festivalil linastub Udmurdi bessermannide elu käsitlev film “Rahvus”

18.-23. märtsini 2019. aastal toimub Tartus taas Maailmafilmi festival. Selle raames leiab endale põnevat vaatamist ka folkloorihuviline. Näiteks linastub 19. märtsil kell 14 Eesti Rahva Muuseumi Maailmafilmi saalis Udmurdi bessermannidest kõnelev dokumentaalfilm “Rahvus”. Filmi režissöör on Julia Mironova. Filmis näeme hetki ka Eestis toimetava bessermani pärimusmuusiku, Maria Korepanova elust.

  • Aasta: 2017
  • Pikkus: 65 min
  • Režissöör: Julia Mironova
  • Originaalkeel: vene, udmurdi
  • Tootjamaa: Venemaa, Soome, Holland
  • Filmimispaik: Venemaa

See lugu räägib väikesest bessermanide etnilisest rühmast Põhja-Udmurtias Venemaal. Nõukogude režiimi ametlik poliitika oli bessermanide rahvaarvu vähendamine ja nende lõimimine udmurtide ja venelastega. Alles on jäänud vaid üks neid eristav omadus – unikaalne laulustiil krez. Maria Korepanova on rahvalaulik, kes üritab säilitada rahvuse identiteeti, kogudes, lauldes ja levitades krez’i üle maailma. Teine tegelane – bessermani aktivist Valerian Sabrekov – proovib hõimukaaslastele meenutada, kes nad on. See on dokumentaalfilm tendentsist, et etnilised vähemused kipuvad kaduma. Naljakas lugu teemal, mis pole naljaasi: rahvuslik identiteet meie globaliseeruvas maailmas.


Režissöörist

Julia Mironova on sündinud 8. septembril 1977. aastal Abakani linnas Hakassias. 1999. aastal lõpetas ta Hakassi riikliku ülikooli germaani-romaani filoloogia instituudi. 2007. aastal lõpetas ta Peterburi riikliku kunstiakadeemia filmirežissöörina. 2005. aastast praeguseni on ta töötanud telerežissöörina.

Maailmafilmi festival

Maailmafilmi festival on loovale ja antropoloogilisele dokumentalistikale suunatud filmifestival Tartus. Programmi valitakse filme, mille autorid oskavad oskuslikult jutustada põnevaid lugusid meid ümbritsevast elust ja selle kogemisest ning ka filmikeelega eksperimenteerida. Programmist võib leida ka folkloorse taustaga filme. “Paljude autorite käekirjaks on visuaalne antropoloogia – need on filmid, mis ei ole tehtud meeldimiseks filmitööstusele, vaid sügavast vajadusest uurida, aru saada ja näidata,” kirjutab festivali koduleht.

Loe lähemalt festivali ideest SIIN. (Artikli autor: Pille Runnel, Maailmafilmi festivali direktor, programmitoimkonna juht)

Info allikas: Maailmafilmi festivali kodulehekülg.