Jäta menüü vahele
14.02.2020

Lapimaal toimus ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi eelkohtumine

Foto: Sven-Erik Soosaar
Foto: Sven-Erik Soosaar

ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi liige Sven-Erik Soosaar kirjutab lähemalt 10.-14. veebruaril Soomes Inaris (saami Aanar, Aanaar, Anár) toimunud püsifoorumi istungieelsest kohtumisest.

16st foorumi liikmest oli kohal 15, kes on pärit 14st riigist (Austraalia, Boliivia, Burundi, Colombia, Ecuador, Eesti, Hiina, Mehhiko, Namiibia, Nepal, Soome, Tšaad, USA, Venemaa (2 liiget)). Taanist (Gröönimaalt) pärit liige ei saanud seekord osaleda. Püsifoorumi liikmetest on 8 valitud eri regioonide põlisrahvaste organisatsioonide poolt ja 8 on nimetatud riikide poolt. Kõik püsifoorumi liikmed on valitud sõltumatute ekspertidena ja ei tohiks esindada foorumis ühtegi konkreetset põlisrahvast või riiki.

Viiepäevane kohtumine toimus saami kultuurikeskuses Sajos, kus peab oma istungeid ka Soome saami parlament. Selle käigus viidi liikmed, kellest vaid 4 olid ka eelmise foorumi koosseisu liikmed, kurssi foorumi töökorraldusega ja ülesannetega. Foorumi liikmed arutasid oma tööplaane 13.-24. aprillil New Yorgis toimuval püsifoorumi istungil.  Lepiti kokku ka foorumi eesistuja ja ase-eesistujate kandidaatide osas. New Yorgis valitava eesistuja kandidaadiks esitatakse ka eelmise foorumi koosseisu juhtinud põhjasaam Anne Nuorgam. Nelja ase-eesistuja kandidaadi seas on ka karjalane Aleksei Tsõkarev.

Samuti tutvustasid erinevad Soome saami organisatsioonid oma tegevust ja probleeme. Skype’i teel toimus kohtumine ka Venemaa saamide organisatsioonide esindajatega. Foorumi liikmetega käisid kohtumas Soome välisminister Pekka Haavisto ja justiitsminister Anna-Maja Henriksson, kes lisaks omapoolsele ülevaatele Soome riigi ja saamide suhetest vastasid ka püsifoorumi liikmete küsimustele.

Reedel, 14. veebruaril toimub väljasõit Kárášjohkasse, kus kohtutakse Norra saami parlamendi liikmete ja teiste saami organisatsioonide esindajatega.

Fenno-Ugria Asutuse juhatuse liige Sven-Erik Soosaar valiti Eesti poolt ajavahemikuks 2020-2022 ÜRO põlisrahvaste püsifoorumi (UNPFII) eksperdiks 2019. aastal. Kandidaadi esitas ÜRO-le kinnitamiseks Eesti Välisministeerium. Uute liikmete volitused algasid 2020. aasta 1. jaanuaril ning lõppevad 31. detsembril 2022. aastal. Koos Soosaarega valiti püsifoorumisse 16 vabatahtlikku eksperti.