Jäta menüü vahele
22.07.2019

Lahkus keti laulik Aleksandr Kotuzov

Aleksandr Kotusov

Aleksandr Kotuzov (1955-2019) oli viimane, kes oskas laulda keti keeles. 

Olles elanud terve oma elu Kellogi külas Krasnojarskis Venemaal, oli ta keeleteadlaste hinnangul üks kahekümnest järele jäänud keti keele kõnelejast ning ainus, kes oma emakeeles veel laulis ning kellel oli ka oma isiklik laul. Ta tõlkis ka häid venekeelseid laule keti keelde.

Kette on uurinud keeleteadlased M. A. Castrén, J. R. Bergstadi ja Kai Donner, kes kogusid infot keele kohta oma välitöödel.

Ketid (varasem nimetus ka Jenissei ostjakid) on rahvas Venemaal Siberis Krasnojarski krais ja naaberaladel. Kõnelevad vene keelt ja jenissei keelte hulka kuuluvat keti keelt. 2010. aasta rahvaloenduse andmetel elas Venemaal 1220 ketti, neist Krasnojarski krais 956.

Antropoloogiliselt kuuluvad ketid üldiselt mongoliidsesse põhja-aasia rassi, kuid neil on ka ilmseid uurali rassi tunnuseid. Kettide peamiseteks elatusaladeks on olnud karusloomajaht ja kalastus, alates 18. sajandist järjest enam ka põhjapõdrakasvatus. Vene riigi koosseisu vallutati ketid 17. sajandi algul.

Tänapäeval on ketid venestumas. 2010. aasta rahvaloenduse andmetel valdas Venemaal keti keelt ainult 213 inimest. Nüüd on neid veelgi vähem.

Lähemalt saab lugeda siin ja siin.

Allikad: Wikipedia, M. A. Castrén Seura