Koola saamid palusid abi Putinilt

Koola saamid saatsid Venemaa presidendile Vladimir Putinile pöördumise seoses Venemaa seadusandluse ja saamide kui väiksearvulise põlisrahva õiguste rikkumisega. Saamide peamine murekoht on uued piirangud traditsioonilisele kalapüügile.

Varem vaidlustasid saamid prokuratuuris piirkondliku kalastus- ja põllumajandusministeeriumi siseveekogude püügikvootide määruse, millega saamide kvoodid vähenesid. Enne seda oli prokuratuur hoiatanud, et saamide kalapüügiõiguste piiramine on õigustühine, kuid ametnikud ei reageerinud sellele.

koolasaamid_putin

Oma pöördumises Putinile esitasid saamid küsimuse, kas riigis on võimuorganeid, kes kontrollivad asutuste nagu piirkondlik kalastus- ja põllumajandusministeerium tegevuse õiguspärasust. Saamid väljendasid ka muret, et Lovozero rajooni piire muudeti ilma elanikega nõu pidamata. Piiride muutmisega viidi Umbozero järv Lovozero rajoonist üle Kirovi rajooni territooriumile. Nüüd ei saa saamid tegelda traditsiooniliste elatusviisidega Umbozero järve piirkonnas, mistõttu on saamide kui Murmanski oblasti põlisrahva kompaktne asuala vähenenud.

Allikas: Саами Кольского полуострова попросили у Путина помощи (finugor, 05.02.2018)

Print Friendly, PDF & Email