Jäta menüü vahele
24.03.2017

Komimaale tahetakse asutada rahvuslik soome-ugri instituut

Rahvusvahelisel konverentsil „Vene Föderatsiooni rahvaste elektrooniline kirjasüsteem: kogemused, probleemid ja tulevik“ 16.−17. märtsini Sõktõvkaris tehti ettepanek asutada Komi rahvuslik soome-ugri instituut.

Komi rahvusliku soome-ugri instituudi rajamise idee algatas Komi vabariikliku riigiteenistujate ja juhtide akadeemia professor, ajalooteaduste doktor Anna Gagijeva sektsioonis „Rahvuskeelte funktsionaalsuse ja toetamise aktuaalseid probleeme“.

“Teeme ettepaneku asutada Sõktõvkari riikliku ülikooli juurde Komi vabariigi rahvuslik soome-ugri instituut, et ühiselt tõsta regionaalse elektroonilise hariduse kvliteeti ja valmistada ette parimaid spetsialiste. Hea oleks, kui meie ülikool määratleks end kui rahvuslik, siis võiksime koolitada spetsialiste meie vabariigi jaoks ja mitte lihtsalt õppejõude, vaid kodanikke, kes armastavad komi keelt ja saavad sellest aru,” argumenteeris Anna Gagijeva.

Komi_minister
Rahvuspoliitika minister Jelena Savtenko (esiplaanil) on kahe käega selle poolt, et rahvusliku soome-ugri instituudi ideed arutada. Foto: Aleksei Antonovski

Ettepanek lisati konverentsi lõppresolutsiooni. Konverentsil osalenud saavad veel mõnda aega teha ettepanekuid ja toimetada lõppresolutsiooni sõnastust. Seejärel antakse dokument Venemaa regioonide administratsioonidele, samuti Venemaa rahvussuhete riiklikule agentuurile.

Komi vabariigi rahvuspoliitika ministri Jelena Savtenko sõnul tuleb seda ideed arutada ja kaaluda. “Näiteks kui alguses oli ülikoolis kunstikateeder, siis nüüd on terve kunsti instituut,” nõustus idee elujõulisusega Jelena Savtenko.

 

Allikas: В Коми предложили создать Национальный финно-угорский институт (bnkomi.ru, 18.03.2017)