Jäta menüü vahele
22.10.2021

Karjala Vikipeedia sai viieaastaseks

Karjala keele lüüdi murdes kirjutatud keskkonna arendamisega tegelevad paljud inimesed, eelkõige keeleteadlased ja -aktivistid. Kirjutajate seas on ka karjalasi, kes elavad Soomes, Rootsis ja mujal.

Välly tiedosanakniigu ehk lüüdikeelne Vikipeedia asub aadressil: olo.wikipedia.org

Karjala keele lüüdi murdes kirjutatud Vikipeedia – Välly tiedosanakniigu – tähistas 7. oktoobril viiendat sünnipäeva. Kuupäev märgib lehekülje ametlikku registreerimist, ent sisuliselt hakati keskkonda ettevalmistama juba kuus kuud varem.

Viie tegevusaasta jooksul on kirja pandud ligi 4000 artiklit ja teemade valik on lai. Eelkõige on kirjutatud muidugi kultuurist, traditsioonidest, ajaloost, aga ka rahvuskangelastest ja teistest väljapaistvatest inimestest. Loodud artiklid on keelemurde arengu seisukohalt väga olulised, sest nad näitavad selle elujõudu, kasutades nii ilu- kui ka teabekirjanduseks tarvilist sõnavara.

Lüüdi-keelse vikipeedia arendamisega tegelevad paljud inimesed, eelkõige keeleteadlased  ja -aktivistid, aga ka tavalised Karjala elanikud. Kirjutajate seas on ka karjalasi, kes elavad Soomes, Rootsis ja teisteski riikides.

Joensuus toimusid seminarid teemal, kuidas arendada Karjala Vikipeediat. Samuti on korraldatud Petroskois (Petrozavodsk) viki-kohtumisi, mille käigus õpetatakse vikipeediasse õigesti kirjutama artikleid.    

Karjala Vikipeedial puudub igasugune riiklik toetus, äramärkimist pole tegevus leidnud ka vabariiklikus ajakirjanduses ning ka teaduslikud institutsioonid on seni äraootaval seisukohal. Ühismeediakeskkonnas VK tegutseva initsiatiivgrupi Карельскому языку – официальный статус в Карелии (tõlkes “Karjala keelele ametliku keele staatus Karjalas”) liikmed loodavad, et suhtumine ja toetus muutub märgatavlt pärast seda, kui karjala keel saab riigikeele staatuse.