Jäta menüü vahele
03.08.2021

Esmakordselt tähistati lüüdikarjalaste kultuuri päeva

Sündmus oli pühendatud karjala kirjandusteadlase ja -kriitiku Maia Pahomova (1926-2003) 95. sünniaastapäevale.

Lüüdikarjalased tähistasid kultuuripäeva. Allikas: Finnougoria.ru

Pühapäeval, 1. augustil tähistati Petroskois (Petrozavodsk) esimest korda lüüdikarjalaste kultuuri päeva. Sündmus oli pühendatud karjala kirjandusteadlase ja -kriitiku Maia Pahomova (1926-2003) 95. sünniaastapäevale, vahendab infoportaal Финноугория.

Kultuuripäeval osalesid Karjala Lüüdi Seltsi liikmed ja Petroskois toimuvate lüüdikeele kursusest osavõtjad, lisaks organisatsiooni Kultuurisild – KULSI esimees Anna Mantere. Virtuaalselt osalesid aga luuletaja, õpikute autor ja teadlane Miikul Pahomov, näitleja Viola Pekkanen aga ka Kuujärvi seltsi Lüüdi idud liikmed. Tervitussõnad ütles Karjala lüüdi seltsi esimees Liidia Konovalova ja lüüdikeelse palve pidas Soome õigeusukiriku vaimulik Stepan.

Pidupäeval kõlasid lüüdikeelsed laulud, mida esitasid Anna Mantere ja Viola Pekkanen, samuti Kuujärve (Mihhailovskoje) küla koor. Lisaks rääkis Maia poeg Miikul oma emast, kes esitas lüüdi keeles ka Aleksander Puškini ja Vladimir Brendojevi luulet. Soomes elavad lüüdikarjalased kinkisid esinejatele 101 erepunast roosi.

Kultuuripäev lõppes teejoomise ja karjala pirukatega. Teelauas arutati ka projekte, mis võiks Karjalas ja Soomes elavaid lüüdikarjalasi ühendada, kuidas toimida, et lüüdikarjala keelt õpetataks koolides ja ülikoolis, et keel oleks populaarne noorte seas ja laieneks tema kasutussfäär.

Kõik kultuuripäevast osavõtnud olid ühel meelel, et lüüdikarjala keelt tuleb senisest aktiivsemalt kasutada, luues juurde ka keelegruppe ning arendades välja lüüdikeelne veebientsüklopeedia keskkond.

Korraldajate meelest möödus tähtpäev edukalt ja see peaks muutuma iga-aastaseks traditsiooniks.