Jäta menüü vahele
12.11.2018

Joškar-Olas toimub XII rahvusvaheline soome-ugri teatrifestival

Teatrifestival on üks olulisemaid ja järjepidevamaid sündmusi soome-ugri rahvaste kultuurielus, selle eesmärk on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd.

Marimaal Joškar-Olas, M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris toimub 14.–18. novembrini traditsiooniline rahvusvaheline soome-ugri teatrifestival МайатулMajatuli. XII korda toimuva festivali fookus on seekord komöödiažanril.

Teatrifestival on üks olulisemaid ja järjepidevamaid sündmusi soome-ugri rahvaste kultuurielus, selle eesmärk on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd. Viimastel aastatel on festival kujunenud soome-ugri rahvaste rahvusteatrite parimate lavastuste näitamise kohaks. Festivali korraldavad Mari vabariigi valitsus, Venemaa kultuuriministeerium, Marimaa kultuuri-, pressi- ja rahvussuhete ministeerium ning Marimaa rahvusteater. Festivalil osalevad teatrid Karjalast, Marimaalt, Mordvast, Udmurtiast ja mujalt ning nende esituses näevad vaatajad teatrite populaarsemaid ja kodupublikule enam meeldinud etendusi.

Festivali üheksaliikmelisel žüriil tuleb teha otsus pühapäevaks, kui kõik kümme osalevat teatrit on etendused lavale toonud. Publiku huvi on suur ja mõned etendused on juba välja müüdud. Festivali raames toimub lisaks etendustele ka soome dramaturgide seminar. Eestist on teiste soome-ugri rahvaste teatrietendusi vaatamas lavastaja Anne Türnpu ja Fenno-Ugria Asutuse juht Kadi Raudalainen.

МайатулMajatuli esimene festival toimus 1990. aastate alguses Udmurdi vabariigi pealinnas Ižkaris (vn k Iževskis). 1997. aastast hakati festivali korraldama Mari vabariigi pealinnas Joškar-Olas ja see toimub üle aasta. Festival on toimunud ka Soomes ja Mordvamaal, kuid nüüd on aastaid võõrustajaks olnud Marimaa. Festivali eesmärk on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd. Just seepärast on embleemil ühendatud mari- ja soomekeelsed nimetused, mis eesti keeles tähendavad koldetuld.