Jäta menüü vahele
31.05.2021

Ižkaris toimub ülevenemaaline soome-ugri rahvaste foorum

3.-4. juunini toimuval foorumil pööratakse erilist tähelepanu noorte projektide ja järjepidevust tagavate praktikate arendamisele.

3.-4. juunini toimub Ižkaris (Iževsk) Ülevenemaaline soome-ugri rahvaste foorum, mis on 1992. aastal Ižkaris (Iževsk) toimunud I Vene Föderatsiooni soome-ugri rahvaste kongressi ajalooline jätk. Edaspidi plaanitakse foorumit korraldada iga kahe aasta tagant.

Udmurdi Vabariigi rahvuspoliitika ministeeriumi pressisteenistus andmeil võtavad foorumist osa enam kui 20 Vene Föderatsiooni soome-ugri rahvastega asustatud subjekti delegatsioonid – ühtekokku 350 inimest. Foorum ühendab etnokultuurilisi ühiskondlikke organisatsioone, eksperte ja teadlaskonda, massimeediavahendeid, haridus-, spordi- ja kultuuriorganisatsioone.

Ülevenemaailse soome-ugri rahvaste foorumi töö toimub kolmes sektsioonis:

  1. soome-ugri rahvaste kultuuripärand tänapäevaste teadusuuringute ka hariduspraktikate kontekstis;
  2. soome-ugri rahvaste keelelise mitmekesisuse arendamine arvuti- ja inforuumis;
  3. noorte algatuste ja projektide osa soome-ugri rahvaste etnokultuuriliste traditsioonide säilitamises ja arendamises.

Erilist tähelepanu aga pööratakse noorte projektide ja vastavate põlvkondade järjepidevust tagavate praktikate arendamisele. Selleks, et arutada valitusorganite ja ühiskondlike organisatsioonide vahelist koostööd, on üritusele kutsutud ministeeriumite ja muude rahvuspoliitikaga tegelevate võimuorganite esindajad.  

Lisaks toimub Vene Föderatsiooni Soome Ugri Rahvaste Assotsiatsiooni presiidiumi istung, korraldatakse soome-ugri rahvaste kunsti ja käsitöö laat ja regioonidest saabunud soome-ugri rahvaste ansamblite kontsert. 

Foorumi ajal tehakse kokkuvõtteid laekunud noorte projektidest, mis on suunatud soome-ugri keelte, kultuuride, samuti traditsioonide arendamiseks ja populariseerimiseks.

Foorumist kujundatakse ülevenemaaline dialoogi platvorm, mis võimaldab soome-ugri rahvaste aktuaalseid küsimusi igakülgselt arutada, samuti vastavaid initsiatiive ja projekte toetada.

Tulevikus COVID-19 viiruse vaibudes loodetakse, et üritus muutub rahvusvaheliseks.

Foorumit korraldab Vene Föderatsiooni Soome Ugri Rahvaste Assotsiatsioon, koostöös Vene Föderatsiooni rahvusasjade agentuuri ja Udmurdi vabariigi valitsusega.