Jäta menüü vahele
02.03.2020

Indrek Jääts kõneleb hõimuklubis Vepsamaast

Hõimuklubi lõpus näidatakse dokumentaalfilmi „Läbi vepslaste maa: 50 aastat hiljem“ (ERM, 2016, 55 min), mis annab kunagistest uurimisretkedest tõukudes Vepsamaa olukorrast hea ülevaate.

PRESSITEADE: Erandlikult tuleb vepslastele pühendatud hõimuklubi kokku neljapäeval, 5. märtsil kell 17. ERMi teadur Indrek Jääts annab Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6) ülevaate vepslaste eluolust viimase poolsajandi jooksul.

Etnoloog Indrek Jääts räägib Eesti Rahva Muuseumi tegemistest vepslaste uurimisel ning esitleb oma raamatut „Ekspeditsioonid läänemeresoome muinasmaale: Eesti etnograafide vepsa välitööde päevikud (1962–1969)“ (ERM, 2019).

Rikkalikult fotodega illustreeritud raamatus avaneb vaade poolsajanditagusele Vepsamaale, mida sellisel kujul enam ei näe. Piltidel on valgepäiseid lapsi täis vepsa külad, kus mõistetakse veel alet ja õlut teha, sirbiga rukist lõigata ning haabjaid meisterdada. Kuna sinna oli pahatihti kaunis keeruline pääseda, oli see välitööpiirkond eesti etnograafidele kui muinasjutumaa.

Indrek Jääts leiab, et poole sajandiga on Vepsamaa drastiliselt muutunud: „Kui 1960. aastatel olid külad veel elu ja lapsi täis, ehkki ammu kolhoosidesse koondatud, siis praegu on osa neist täiesti elaniketa ning paljudes elab ületalve vaid paar vanamemme või poissmeest.“ Uurija pole siiski lootust kaotanud: „Ikka veel leiab vanainimesi, kes elavad vähemasti osaliselt selles traditsiooniliste uskumuste ilmas, kus segunevad animism ja külakristlus. Surnute mälestamine kalmistupühadel on alles, ehkki itkemist seal enam tõenäoliselt ei kuule. Mõni naine palub endiselt metsalt luba, kui marju korjama läheb.“

Hõimuklubi lõpus näidatakse dokumentaalfilmi „Läbi vepslaste maa: 50 aastat hiljem“ (ERM, 2016, 55 min), mis annab kunagistest uurimisretkedest tõukudes Vepsamaa olukorrast hea ülevaate.

Indrek Jäätsi raamatu „Ekspeditsioonid läänemeresoome muinasmaale: Eesti etnograafide vepsa välitööde päevikud (1962–1969)“ (ERM, 2019) saab ka kohapeal soodushinnaga (16 eurot) osta.

Etnoloog Indrek Jäätsi uurimisvaldkond on etnilised protsessid, rahvuspoliitika ja rahvuslus, eeskätt Ida-Euroopas. Põhjalikumalt on ta uurinud setusid, komisid ja permikomisid, viimasel ajal ka vepslasi. Jääts on kirjutanud teadusartikleid, teinud dokfilme ning avaldanud reisiraamatuid. Ta on ERMi esindajana ka MTÜ Fenno-Ugria Asutuse juhatuse liige.

Klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuri ja keelega seotud inimesed, on Fenno-Ugria korraldanud koostöös Eesti Keele Instituudiga 2001. aastast peale.

Kõik huvilised on oodatud!

Osavõtt prii. Annetused on teretulnud!

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Eesti Keele Instituut 
Toetajad: Tallinna Kultuuriamet, Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm

Allikas: MTÜ Fenno-Ugria Asutuse pressiteade 02.03.2020