Jäta menüü vahele
15.01.2018

India režissööri Setomaa-armastusest sünnib dokumentaalfilm

Aastal 2015 esimest korda Setomaad külastanud India filmireźissöör Varun Trikha on Setomaal veetnud kaks ja pool aastat. Tulemuseks on esimene rahvusvaheline dokumentaalfilm setodest “Läinud on jäänud” (Lännu om jäänu). Filmiidee lõppjärgus otsivad tegijad aga ühisrahastusplatvormis Hooandja toetajate abi.

Dokumentaalfilmi peategelased on kolm setot, kes seistes silmitsi kiirelt muutuva maailmaga, kuulatlevad ajasügavusest nendeni kostuva iidse kultuuri kaja. Olles “lõksus” nende kahe vastuolulise maailma vahel, leiavad filmi tegelased “eikellegimaa” omaenda unenägudes, mis aitavad neil mõista ja väljendada oma sügavamaid tundeid ja hirme.

Selle filmiga tahab autor tabada seto rahvakillule ainuomast südametukset ja heita pilgu tema sügavuses helendavatele hingekihtidele. Teemale sedakaudu lähenedes kõneleb see film indiviidi kultuurilisest identiteedist ja selle haavatavusest ka palju üldisemalt. Jutustades setodest, räägib see ka eestlaste lugu, mis kõnetades globaalselt, sisaldab ka väga unikaalset.

Teisest kultuuriruumist pärit autori poeetilise kõrvaltpilgu läbi jutustatud looga on jõutud arendamise viimasesse etappi ja nüüd läheb vaja toetust, et režissöör saaks tulla kolmeks kuuks tagasi Eestisse ja filmimist jätkata. Peale selle tuleb toota ka kvaliteetne filmitreiler, mis võimaldab taotleda tootmisrahastust nii kodustest kui rahvusvahelistest fondidest ning osaleda Euroopa rahvusvahelisel projektiturul 2018. aasta kevadel-suvel. Meeskonna eesmärk on jõuda välja suurde maailma, et seal seto lugu edasi jutustada. Toetada saab siin: ühisrahastusplatvorm Hooandja

Filmi idee arendamist on seni toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital ja Setomaa Kultuuriprogramm.

setofilm_Varun Trikha
Rahvusvaheliselt tunnustatud India dokumentalist Varun Trikha.

Allikas: hooandja.ee