Jäta menüü vahele
22.01.2021

Ilmunud on unikaalne fotoalbum uurali rahvastest

Fotoalbum “Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel” on täis unikaalseid ja enamasti avaldamata pilte.

ERMi kirjastamisel on ilmunud fotoalbum “Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel”, mis on täis unikaalseid ja enamasti avaldamata pilte. Raamat juhatab sisse 26. veebruaril ERMis avatavale näitusele ning sel aastal Eestis toimuvale soome-ugri maailmakongressile.

Pildid pärinevad 19. sajandi teisest poolest ja 20. sajandi esimestest kümnenditest. See oli aeg, mil õpetatud mehed ilmutasid elavat huvi talurahva vastu ning rahvastik süstematiseeriti nende keele- ja kultuurieripäradest lähtudes rahvasteks. Rahvad koosnevad muidugi inimestest, kuid üksikisik oli tollaste etnograafide jaoks pigem oma rahva enam või vähem tüüpiline esindaja kui iseseisev uurimisobjekt.

Fotoalbumi koostaja Indrek Jäätsi sõnul sündis raamat koostöös Venemaa Etnograafiamuuseumiga.

“Tubli raamatu mõõtu teos tähendas tublit tükki tööd. Lõviosa fotosid ei ole varem Eestis avaldatud. Lisaks Venemaa Etnograafiamuuseumi kogudes olevatele fotodele sai lisapilte otsitud ka Ungarist, Soomest ja meie oma Eesti Rahva Muuseumist,” räägib Jääts.

Raamatusse valitud fotoseeriad on mõeldud väikeste ekskurssidena ühelt poolt etnograafia ning teisalt pildistatud rahvaste ajalukku. Vanimad pildid, sh Charles Borchardti seeria eestlastest, pärinevad 1867. aasta etnograafianäituselt Moskvas. Peale fotode leiab raamatust näiteid omaaegsetest etnograafilistest kaartidest.

26. veebruaril 2021 avatakse ERMis samal materjalil põhinev näitus “Rahvas – see tähendab inimesi”. Koos näituse avamisega toimub ka raamatu ametlik esitlus. Raamat on kolmekeelne: eesti, inglise ja vene.