Jäta menüü vahele
10.06.2021

Ilmapuu 2021 laureaat on udmurt Vladislav Stepanov

“Loodan, et preemia inspireerib laureaati oma tänuväärset tööd jätkama, tõstes samas ka teiste soome-ugri noorte huvi oma keele ja kultuuri vastu, julgustades kasutama kaasaegseid tehnoloogiaid.”

Vladislav Stepanov. Allikas: КУАРА

Hõimurahvaste programmi käesoleva aasta Ilmapuu auhinna pälvis noor udmurdi aktivist. Juhtkomisjoni sõnul on Vladislav Stepanovi (s. 1995) tegevus udmurdi keele ja kultuuri säilitamisel tähelepanuväärne. 2018. aastal asutas ta koos mõttekaaslastega ühiskondliku noorteühenduse Куара (Hääl), mille tegevus hõlmab mitmesuguseid meediaprojekte — ühenduse eesmärk on rääkida olulistel teemadel udmurdi keeles ning anda udmurdi keelt ja kultuuri edasi tänapäevases võtmes. 

Stepanovi eestvedamisel on Куара loonud populaarteadusliku videoloengute sarja „Тубат“ („Redel“), kus udmurdi teadlased räägivad udmurdi keeles udmurdi aja- ja kultuuriloost. Seejuures on märkimisväärne, et videoloengud on varustatud vene– ja ingliskeelsete subtiitritega, mis annab laiemale publikule võimaluse tutvuda udmurdi kultuuriga. Samuti on Stepanovi eestvõtmisel loodud udmurdi keele videokursus (vene ja inglise keele baasil) ning udmurdikeelne meediakool Аныкай („Emake“), kus emad ja lapsed jagavad videoblogide kaudu retsepte ja soovitusi. Kooliõpilastele on korraldatud videolaagreid, mille raames on tehtud muusikavideoid, alustatud on taskuhäälinguga „Нылопиё“ („Tütrekesed-pojakesed“), mis on suunatud lastevanematele kakskeelsete laste kasvatamiseks, jpm. 

Sisuloome kõrval on Stepanovil neis projektides ka videograafi roll. Ekspertide sõnul iseloomustab tema töid terviklikkus ja läbimõeldus, kus vorm ja sisu on omavahel hästi kooskõlas. Hea näide sellest on udmurdi rahvarõivaid tutvustav tsükkel, kus Stepanov on annab etnograafilist traditsiooni edasi moodsa ja väga köitva visuaaliga.

„Loodan, et preemia inspireerib Vladislav Stepanovit oma tänuväärset tööd jätkama, tõstes samas ka teiste soome-ugri noorte huvi oma keele ja kultuuri vastu, julgustades kasutama kaasaegseid tehnoloogiaid,“ märkis juhtkomisjoni esimees Sirli Zupping.

Sel aastal esitati Ilmapuu auhinnale kümme kandidaati, kelleks olid komi, handi, udmurdi, karjala, mordva ja mari kultuuri- ja ühiskonnategelased ning kollektiivid.

Hõimurahvaste programm annab Ilmapuu auhinda välja alates 2010. aastast. Preemia eesmärk on tunnustada soome-ugri hõimurahva kultuurilise identiteedi ja püsimajäämisega seotud kodanikualgatuslikku tööd. Auhinna suurus on 2500 eurot. Laureaat kuulutatakse traditsiooniliselt välja vadjalaste kevadisel maahinguspäeval maaentšäüz, mis tänavu on 10. juunil.