Jäta menüü vahele
26.10.2021

Hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhinna pälvisid Mordva teadlased entsüklopeedilise teose eest

Töid hinnanud ekspertkomisjoni sõnul on teosel oluline mõju valdkonna teadustööle ning teadmiste levikule laiemas kultuurihuviliste ringis ka väljaspool Mordvat ja Venemaad.

Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi kuuluva rahvusteaduste auhinnaga tunnustatakse Uurali rahvaste rahvusteaduste (kirjandusteadus, keeleteadus, ajalugu, arheoloogia, etnoloogia, folkloristika) alast teadustööd. Tänavune konkurss üllatas esitatud tööde erakordselt kõrge taseme poolest.

Auhinna pälvisid Mordva vabariigi humanitaarteaduste instituudi teadlased  –  Galina Kurševa, Nina Jurtšenkova ja Igor Zubov – entsüklopeedilise teose “Мордовская мифология” (Mordva mütoloogia”, Saransk 2020) eest.

Galina Kurševa, Nina Jurtšenkova ja Igor Zubov

Konkursile saadetud töid hinnanud ekspertkomisjoni (koosseisus Art Leete, Tõnu Seilenthal, Madis Arukask) sõnul on tegemist paarkümmend aastat koostatud koguteosega, mis on nii sisult kui ka haardelt võimas ja märgiline kollektiivne uurimus. Teosel on oluline mõju valdkonna teadustööle ning teadmiste levikule laiemas kultuurihuviliste ringis ka väljaspool Mordvat ja Venemaad.

Humanitaarteaduste instituudi direktori Galina Kurševa sõnul on tunnustus oluline toetus nende tööle: “Idee panna kokku ersade ja mokšade mütoloogiale pühendatud entsüklopeedia tuli minu eelkäijal, instituudi direktoril Valeri Jurtšenkol 2002. aastal. Kui entsüklopeedia kontseptsioon ja struktuur olid paika pandud, algas sisuline töö — raamatusse on panustanud 48 autorit-teadlast: etnoloogid, folkoristid, kulturoloogid, ajaloolased, kunstiajaloolased, kirjandusteadlased jt. Entsüklopeedias on süsteemselt esitatud mordva mütoloogia temaatiline ja süžeeline mitmekesisus. Samuti on välja toodud mordva mütoloogia varasemad uurimused ning vaadeldakse, kuidas erinevad mütoloogilised aspektid avalduvad mordvalaste kultuuris ja igapäevaelus.“

Rahvusteaduste auhinda antakse hõimurahvaste programmi raames välja alates 2012. aastast ja sellega tunnustatakse Uurali omariikluseta põlisrahvaste teadustöid. Auhinnale saab nomineerida monograafia, kogumiku või koguteosena ilmunud töid, mille ilmumisaeg jääb viimase nelja aasta sisse. Laureaadid valib ekspertidest koosnev hindamiskomisjon ning kinnitab hõimurahvaste programmi juhtkomisjon. Auhinna suurus on 1250 eurot.

Konkursi teises, hõimurahvaste teadusauhinna kategoorias, millega tunnustatakse Uurali keeltes avaldatud teadustöid, seekord auhinda välja ei antud.

täpsemalt
Marika Alver 
Hõimurahvaste programmi koordinaator 
marika.alver@eki.ee 
+372 5552 9199