Hõimupäevade konverentsi fookuses on Karjala märgiline tähendus
Fenno-Ugria eestvõttel toimuv konverents püstitab küsimuse: milline on Karjala tähendus täna – olles ajalooliselt soomlaste kultuurihäll ja venelaste geopoliitiline vallutus?
Karjala on andnud soomlastele Kalevala, Kalevala aga meile Kalevipoja. See on märk ja samas sild Eesti ja Soome vahel. Mis aga on Karjala – maa, mis asub Venemaa ja Soome vahel, nihkudes kord siia- ja sinnapoole. Mõlemal riigil on Karjalas ja karjalastes oma märgilised huvid. Kas soomlastele on Karjala kultuurilise iseolemise häll ja venelastele pelgalt geopoliitiline vallutus? Millised huvid on aga karjalastel endil? Kas on üldse küsijaid?
Ajaloolane dr. Eero Medijainen esineb ettekandega Karjalast Eesti rahvusvaheliste suhete taustal 1921–1922, keeleteadlane dr. Janne Saarikivi räägib Karjala tähendusest Soomes 19.–20. sajandil, ajaloolane dr. Pekka Kauppala küsib, mille poole karjalased Vene revolutsiooni pikkadel aastatel 1917–1922 tegelikult püüdlesid. Keeleteadlane dr. Jaan Õispuu tutvustab karjala kirjakeele velmamise mitu nägu.
Etnomusikoloog Maari Kallberg tutvustab aga lähemalt Kuhmo kui soome-ugri kultuuripealinn 2023 programmi.
Konverentsi modereerib Fenno-Ugria nõunik, ajaloolane Jaak Prozes.
Fenno-Ugria eestvedamisel toimuv Hõimupäevade traditsiooniline konverents “Karjala märgiline tähendus” toimub Kirjanike Maja musta laega saalis reedel, 14. oktoobril kell 14–17.
Ettekanded on eesti ja soome keeles, ilma tõlketa. Sissepääs on tasuta, palume eelnevalt registeerida:
Milles uba?
Soome-ugri rahvaid tutvustav sündmustesari loob sel aastal sildu ajastute, põlvkondade ja kultuuride vahele. Nii kannabki Fenno-Ugria eestvedamisel toimuv festival Hõimupäevad 2022 teemapealkirja “Sild üle aegade”.
Alates 2018. aastast kuuluvad Fenno-Ugria eestvedamisel toimuvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka. Festivaliprogramm kulmineerub oktoobrikuu keskpaigas, sest just siis – oktoobri kolmandal laupäeval – lehvivad Eestis meie hõimurahvaste auks riigilipud.
Täpsem info: info@fennougria.ee