Jäta menüü vahele

Hõimupäevad 2020

COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne Hõimupäevade tervikprogramm toimub.

COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne festivali tervikprogramm toimub.

Ehkki me elame Covid-19 viirusepuhangust tingituna piirangute ajastul, on traditsioonidele endiselt ruumi. Nii toimuvad ka sel aastal Hõimupäevad! Enamik piiride tagant kutsutud külalisi jäiäb küll tulemata, kuid neilgi on võimalus videosilla vahendusel üles astuda ning festivalikavast osa saada. Ka filmiprogrammi pakkusime vaatamiseks veebikeskkonnas Jupiter.

Tee akkuna avõõ!

Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade teeeunnuslause.

Kuna 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata. Allpool avaneb ülevaade kuupäevade kaupa.

  • Kultuurikohvik: RUHNU SAARE VIIULITRIO ning ANSAMBEL TREPP – kohvikus Ait (Tallinn, Vene tn 14)

Piletid müügil Piletilevis. Kontserdist tehakse ka veebiülekanne.

Kultuurikohvik on kontsert-vestlusõhtute sari pärimusmuusika sõpradele. Kontsert toimub koostöös Eesti Folkloorinõukoguga.

  • IV rahvusvaheline teaduskonverents “Uralo-infogermanica” 2. päev – TÜ Narva Kolledžis. Korraldaja: TÜ Narva kolledž
  • kell 11 – Hõimupäev Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b) – Päev algab rahvamuusikute koolitusega. Kavas Soome ja Eesti pilli- ja laululood. Oodatud on igas vanuses mängijad ja kõiksugused pillid! Juhendavad Mooste rahvamuusikakooli õpetajad Krista Sildoja ja Ott Kaasik.
  • kell 12 – Hõimupäev Väike-Maarjas: MARID – kavas on mari-teemaline filmiprogramm ning külla tuleb ka filmide režissöör, mari päritolu Aleksei Aleksejev. Loe lähemalt.
  • kl 14 – klubi “Kuldsed käed” – vepsa nuku meisterdamise töötuba. Juhendaja Natalja Jampolskaja. Osalemiseks on vajalik registreerumine telefonil 5841 7638. Loe lähemalt.
  • kell 16 – Hõimupäevad 2020 pärimusmuusikakontsert „Tee akkuna avõõ!” – Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastab Kadi Haamer. Kontsert on tasuta! Otseülekannet saab jälgida siinsamas FB-s või ERR kultuuriportaalis. Vaata lähemalt, kes esinevad.
  • kl 17 – Sumugrilastekas ehk laste pärisoma hõimupäev – Tallinnas, Kirjanike maja Musta laega saalis. Lastele vestavad ja laulavad Veronika Kivisilla ja Muš Nadi. Loe lähemalt.
  • kl 17 – Hõimuõhtu koos Eestimaa Rahvuste Ühenduse (ERÜ) soome-ugri seltsidega. Laulame, tantsime ja maitseme rahvustoite. Loe lähemalt.
  • kell 18 – Hõimupäeva kontsert Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b).
    • Mooste rahvamuusikakooli ansambel,
    • viiuliansambel Pärnu Spelmanslag,
    • Pärnu ingerisoomalste rahvatantsugrupp Kullero
    • ning erinevad väikesed kooslused, kes osalesid rahvamuusikute päevasel koolitusel.
  • kell 21 – Hõimupäeva jämminguõhtu Pärnus – Alex Maja keldrirestoran (Kuninga 20, Pärnu). Kõik on teretulnud oma pillide ja lauluhäälega. Loe lähemalt.
  • kell 17 – Hõimupäevad 2020 peakontsert Tallinnas – “Soome-ugri maastikud” Vaba Lava teatrikeskuses.

Helilooja Veljo Tormis 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla.

Helilooja soome-ugri rahvamuusikal põhinevast kooriloomingust ja ehedast rahvamuusikast koosneva ainukordse õhtu loovad: segakoor Vox Populi, dirigeerib Janne Fridolin, soome-ugri rahvaste laulikud Maria Korepanova, Nikolai Anisimov, Anna Makeev,Laura Šmideberga jt. Tee esinejatega lähemalt tutvust!

Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Publiku hajutamise eesmärgil on müügil vaid piiratud hulk pääsmeid. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.

  • kell 17 – Hõimuklubi: Kristiina Tambets ja Lehti Saag – Tallinnas, Rahvusraamatukogu väikses konverentsisaalis.
  • Hõimuklubi teema on “Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste kujunemislugu geneetika valguses”. Tartu Ülikooli genoomika instituudi geeniteadlased Kristiina Tambets ja Lehti Saag arutlevad oma ettekandes selle üle, kas geenid ja keeled räägivad meie pärinemisest ja kujunemisloost sama juttu. Kust me peame otsima oma juuri?
Taust

Hõimupäev on liikuv tähtpäev, mida tähistatakse oktoobrikuu kolmandal laupäeval. Hõimupäeva tähistavad oktoobris veel ka Soome, Ungari, Eesti ja mõned Vene Föderatsiooni elavad hõimurahvad.

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heisakame hõimurahvaste auks ka riigilipud.


12.-18.10.2020
Üle Eesti, otseülekandena