Jäta menüü vahele
Foto: A. Karm / ERM

2020

Aeg on selline, et me kõik oleme rohkem või vähem sunnitud veebis laulma, jutustama ja arutlema. Kuid me saame siiski kokku ja suhelda – Tee akkuna avõõ!*

Ehkki me elame Covid-19 viirusepuhangust tingituna piirangute ajastul, on traditsioonidele endiselt ruumi. Nii toimusid ka sel aastal Hõimupäevad!  Enamik piiride tagant kutsutud külalisi jäi küll tulemata, kuid neilgi oli võimalus videosilla vahendusel üles astuda ning festivalikavast osa saada. 

Tee akkuna avõõ!

Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Kuna 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata.

Meie festivali kõrghetk on, nagu ikka, lipuehtes hõimupäev – oktoobrikuu kolmandal laupäeval. Sel aastal langes tähtpäev 17. oktoobrile ja me tähistasime seda Hõimupäevad 2020 peakontserdiga Tartus, Eesti Rahva Muuseumis (video all vasakul).

Tartus toimunud peakontsert / Fenno Ugria YT kanalil.
Tallinnas toimunud kontsert / Fenno-Ugria YT kanal

Pühapäeval, 18. oktoobril toimus Tallinnas Telliskivi Vabal Laval kontsertlavastus “Soome-ugri maastikud” (video ülal paremal). Publiku hajutamise eesmärgil oli Tallinna kontserdile müügil piiratud hulk pääsmeid. Kontserditel soovitasim kanda kaitsemaski ning haiglase olemisega pigem koju jääda.

Otseülekandena sai jälgida ka Tallinnas Rahvusraamatukogus toimuvat hõimupäevade konverentsi “Hõimurahvaste emakeeled ja küberruum”, mis toimus reedel, 16. oktoobril.

Korraldati ka muid kontserte, näituseid, loenguid, kirjandus- ja kultuurisündmusi. Suurt huvi pälvis ka hõimupäevade raames toimunud hõimuklubi, kus seekord kõneldi “Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste kujunemislugu geneetika valguses”

Kõik Hõimupäevad 2020 tehtud otseülekanded on järelvaadatavad Fenno-Ugria YT kanalil.

Milles uba?

Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heiskame hõimurahvaste auks ka riigilipud.

Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.

Täpsemalt