Jäta menüü vahele
09.10.2018

Hõimupäevad 2018

 

 

Hõimupäeva tähistatakse riikliku tähtpäevana 20. oktoobril, kuu kolmandal laupäeval. MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldab sel puhul soome-ugri rahvaid tutvustava kultuurifestivali, mille sündmusi jagub tervesse oktoobrikuusse ning mis toimub sel aastal juba kolmekümnendat korda.

President Lennart Meri on tervitanud aastal 1996 hõimupäevi nii: „Hõimupäevad on pidupäevad. Hõimupäevad muudavad meie meeled tavapärasest erksamaks soome-ugri rahvaste ühtekuuluvuse kogemisel. Meeled tuleks aga erksana hoida ka tööpäevadel, et mitte unustada väikerahvastele kolme kõige olulisemat küsimust: Kes me oleme? Miks me oleme? ja Kuidas me oleme?“
Nendele küsimustele otsib Lennart Meri vastuseid oma filmis „Linnutee tuuled“.  Eesti juubeliaasta puhul toome selle mitme põlvkonna jaoks märgilise tähendusega filmi hõimupäevade avasündmusena ekraanile. Film linastub 10. oktoobril kell 18 BFM kinos Supernova ning samal õhtul avatakse kino fuajees fennougristi Tõnu Seilenthali näitus „Mune veelinnu pesast“ Lennart Meri filmekspeditsioonil üles võetud fotodest.
2018. aastal kogu Euroopas toimuv pärandiaasta annab võimaluse väärtustada ka meie väiksemaarvuliste sugulasrahvaste kultuuri osana Euroopa rikkalikust ja mitmekesisest kultuuripärandist. Hea ülevaate soome-ugri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest saab hõimupäevade peakontsertidel 20. oktoobril kell Tallinnas Telliskivi loomelinnaku Vabal laval ning  21. oktoobril kell 14 Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Üles astuvad ansamblid ja rahvamuusikud pea kõigilt soome-ugri aladelt. Neist tuntuim on ehk ersa lauluansambel Toorama. Esinejate seas on ka Marimaal asuva 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinna Untšo (Šorunza) küla folklooriansambel, komid, põhjarahvaste esindajad ja paljud teised. Rahvalaule põimib kaasaegsete rütmidega vepsa etnorockansambel Noid.

Korraldustöös löövad kaasa Eestis tegutsevad soome-ugri rahvaste seltsid. Nemad seavad kontserdipaikades  sisse oma rahvaid tutvustavad väljapanekud, kust saab soetada endale raamatuid, käsitöö- ja disainiesemeid ning maitsta suupisteid. Kontsertidel astuvad üles ka seltside rahvamuusikaansamblid. Kontserdiprogrammi aitab kokku panna Eesti Folkloorinõukogu.

Sel aastal toimub esmakordselt 11.-13. oktoobrini Tartus Aparaaditehases traditsioonilise tantsu festivali Sabatantssoome-ugri eriprogramm. Festival pakub päevasel ajal seminare ja õpitubasid  ning õhtuti tantsuklubisid, kus saab kinnistada päeva jooksul õpitut. Juhendavad maineka udmurdi tantsuansambli Ekton Korka liikmed ning ungari etnomusikoloogid Zoltán Juhász ja Réka Juhász koos tantsuõpetajatega.
Hõimupäevade festivali programmiga on liitunud kontserdisari Reval Folk, kelle hõimupäevadele pühendatud kontserdil 19. oktoobril kell 19 Vanalinna Muusikamajas astuvad üles Soome akordionimängija Maria Kalaniemi ja ersa mitmehäälset meestelaulu viljelev folklooriansambel Toorama.
Selleks, et kultuurid püsiksid elujõus, on vaja arendada kaasaegseid kultuurivorme. Koostöös MTÜga Kammermuusikud on traditsiooniks muutunud hõimupäevadeks eesti  heliloojatelt soome-ugri rahvamuusikal põhineva uudisloomingu tellimine ning selle ette kandmine. Seekord kõlab 28. oktoobril kell 19 Eesti Raadio 1. stuudios kontserdisarja HELIjaKEEL kontserdil Jüri Reinvere uudisteos, mis on saanud inspiratsiooni isuri laulikust Larin Paraskest.

Hõimupäevade filmiprogrammis on rõõm esitleda kaht värsket filmi. Peterburi dokumentalisti Julia Mironova film „Rahvus“ keskendub Udmurdimaal elava etnilise rühma bessermanide võitlusele õiguse eest olla nimetatud rahvuseks ja selles on kandev roll ka sealtkandist Eestisse pärimusmuusikat tudeerima tulnud muusikul Maria Korepanoval. 2017. aastal valminud esimene ersakeelne ajalooline mängufilm „Azor“  räägib mongolite sissetungist ersalaste asualadele 1237. aastal. Filmid linastuvad 21.-23. oktoobril  Eesti Rahva Muuseumis ning Tallinna kinodes Artis ja Supernova.

16. oktoobril tähistame Kinomajas helirežissööri Enn Säde 80. sünnipäeva. Sel puhul linastuvad dokumentaalid „Toorumi pojad“ (1990) ja „Liivlaste lood“ (1991), kus Enn Säde on olnud kaasrežissööriks. Suure publikuhuvi tõttu näitame taas ka mitmeid auhindasid saanud Rootsi filmi „Saami veri“: 14. oktoobril Tartu Elektriteatris ja 18. oktoobril Tallinna kinos Artis.
16. oktoobril on Kirjanike Majas toimuva Kirjandusliku kolmapäeva teemaks eestlaste ja udmurtide kirjandussuhted. Uuemat Eestis välja antud soome-ugri rahvaste kirjandust, muuhulgas äsja ilmunud „Vaateid soome-ugri rahvaste kirjandusele“ esitleme 11. oktoobril raamatupoes Puänt.

Hõimupäevade ajal korraldavad soome-ugri rahvaid tutvustavaid sündmusi paljud seltsid ja kultuuriasutused, kes selle valdkonna vastu huvi tunnevad.  Nii tuuritavadki külla tulnud ansamblid peakontsertide eel maakondades, andes kontserte nii koolides kui ka rahvamajades. Hõimupäevade üritusi toimub Tartus, Viljandis, Pärnus, Narvas, Rakveres ja paljudes teistes Eestimaa paikades.

Hõimupäevade programmiga saab tutvuda kodulehel: https://fennougria.ee ja Fenno-Ugria Facebooki lehel.

 

KONTAKT:
MTÜ Fenno-Ugria Asutus
Pärnu mnt. 28-9, 10141 Tallinn
Tel 6445155
info@fennougria.ee