Jäta menüü vahele
17.10.2017

Hõimupäevade filmiprogramm keskendub põlisrahvastele

Hõimupäevad 2017 filmiprogrammis linastuvad kõrgetasemelised dokumentaal- ja mängufilmid Põhjala põlisrahvastest.

Täna algavas Hõimupäevad 2017 filmiprogrammis linastuvad kõrgetasemelised dokumentaal- ja mängufilmid Põhjala põlisrahvastest, mis sobivad nii täiskasvanutele kui ka noorematele vaatajatele.

Soome juubeliaasta puhul on Hõimupäevade filmiprogrammi valitud Soome põlisrahvast saamidest kõnelevaid filme. Värskematest filmidest saab näha Soome nimeka dokumentalisti Katja Gauriloffi poeetilist dokumentaalfilmi „Kuumetsa Kaisa“, mis räägib autori vanaema, koltasaami legendaarse jutuvestja Kaisa Gauriloffi ja Šveitsi kirjaniku Robert Crotteti sõprusest, koltasaamide saatusest 20. sajandi ajalootormides, ühendades arhiivikaadrid uuema materjali ja animatsiooniga. Soome filmiklassikast näidatakse aga 1954. aastal Cannes´i filmifestivalil pärjatud mängufilmi „Valge põhjapõder“. Kauni operaatoritöö, rohke muusika ja napi dialoogiga film Lapimaast ja saamidest.

Filmiprogrammis esmalinastub Eestis Rootsi noore režissööri, saami juurtega Amanda Kernelli mängufilm „Saami veri“. Dramaatilise sisu, lummava pildikeele ja suurepärase näitlejatööga film on pälvinud preemiaid mainekatel filmifestivalidel ja kandideerib ka Euroopa Nõukogu filmiauhinnale. Sünge kasvulugu viib vaataja 1930. aastatesse, kui  Põhjamaade haridussüsteemid püüdsid põlisrahvastest kasvatada „kultuurseid“ inimesi ja sundida neid seeläbi lahti ütlema oma identiteedist.

Hõimupäevade filmiprogrammis on kindel koht ka Venemaal vändatud filmidel. Seekord on võimalik vaadata Vladimir Tumajevi mängufilmi „Valge samblik“, mis põhineb Nobeli auhinna nominendi neenetsi kirjaniku Anna Nerkagi jutustuse motiividel. Seegi linateos räägib noortest ja nende rasketest valikutest põlise elukeskkonna ning tsivilisatsiooni hüvede vahel.

Filme näidatakse Tallinnas BFM kinos Supernova ja kinos Artis, Tartus Eesti Rahva Muuseumis ja Genialistide klubis ning neile eelnevad asjatundjate sissejuhatavad sõnavõtud. Filmiseansid on tasuta.