Jäta menüü vahele
08.02.2017

Hõimuklubi: Soome-ugri rahvad maailma põlisrahvaste liikumises

ÜRO põlisrahvaste püsifoorumil esindanud Oliver Loode räägib, kuidas soome-ugri rahvad rahvusvahelisel areenil silma paistavad

Fenno-Ugria hõimuklubide sarjas kolmapäeval, 08. veebruaril 2017 kell 17.00 Eesti Keele Instituudi III korruse saalis (Roosikrantsi 6) räägib Eestit aastail 2014–2016 ÜRO põlisrahvaste püsifoorumil esindanud Oliver Loode, kuidas soome-ugri rahvad rahvusvahelisel areenil silma paistavad. Kuna tänavu 6. veebruaril möödus 100 aastat esimesest saami kongressist Tromsøs, tuleb rohkem juttu saamidest.

2017 on oluline aasta maailma põlisrahvaste õiguste kaitsmise seisukohast, kuna täitub 10 aastat ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsiooni vastuvõtmisest. See on aeg vahekokkuvõtete tegemiseks. Samas hea võimalus Eestil oma põlisrahvaste suunaline poliitika üle vaadata ning arutleda ka selle üle, kas Eestis on põlisrahvaid ÜRO tähenduses, ja kes need on või siis võiksid olla.

Üldised maailma põlisrahvaste õigusi puudutavad tendentsid on vastuolulised. Kiiduväärt on põlisrahvaste endi mobiliseerumine nii kohalikul, riiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Praegu võib juba rääkida üleilmsest põlisrahvaste liikumisest, osaletakse ka sellistes protsessides nagu rahvusvahelise kliimapoliitika kujundamine. Ka ÜROs võetakse põlisrahvaid üha tõsisemalt – põlisrahvaste esindusorganitele kavandatakse eristaatust.

Samas on taunitav, et paljud riigid, kes sõnades toetavad põlisrahvaste õigusi, tegelikkuses rikuvad neid räigelt – nähtus, mida on nimetatud õiguste ritualismiks. Uueks ohuks eelkõige Põhja-Ameerika põlisrahvastele on ka Trumpi presidentuur, mis võib kujundada ka teiste riikide suhtumist oma põlisrahvastesse.

Soome-ugri põlisrahvad on rahvusvahelises põlisrahvaste liikumises küll esindatud ja ÜRO põlisrahvaste mehhanismides on soome-ugri jälg tuntav, kuid peamiselt puudutab see siiski saame.

Kõik huvilised on oodatud ja üritusest osavõtt on prii!

Fenno-Ugria korraldab klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed alates 2001. aastast.

Hõimuklubid toimuvad koostöös Eesti Keele Instituudiga.
Korraldamist toetavad Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital ja HTM hõimurahvaste programm.

Järgmised hõimuklubid:
22.02 Tartu ülikooli etnoloogiaprofessor Art Leete ja ERMi teadur Svetlana Karm tutvustavad soome-ugri kultuuride püsinäitust “Uurali kaja”
08.03 Helsingi ülikooli fennougrist Riho Grünthal räägib 19. sajandi soome-ugri keeleuurijatest-rännumeestest