Jäta menüü vahele
06.03.2019

HÕIMUKLUBI: Mina, sina ja vana Väinämöinen

Kolmapäeval, 13. märtsil kell 17.00 koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis taas Hõimuklubi. Sel korral on õhtu teemaks “Mina, sina ja vana Väinämöinen: sõnad läänemeresoome regilauludes”. Õhtut veab folklorist Mari Sarv.

 

Eesti Rahvaluule Arhiivi vanemteadur Mari Sarv plaanib kõneleda läänemeresoome regilaulualadest sõnastatistika valguses.

“Läänemeresoomlastelt kirja pandud ja Soome ja Eesti rahvaluulearhiividesse kogutud regilaulud on praeguseks kasutatavad digitaalkujul ja sellisena pakuvad teadlastele uusi ja huvitavaid võimalusi neid analüüsida. Ettekandes vaadeldakse sõnastatistikale tuginedes, millised on läänemeresoome regilaulualad, mis neid eristab ja iseloomustab,” kirjutab Mari Sarv.

Huvitav on ka nt fakt, et temaatiliselt on läänemeresoome laulude keskmes näiteks koduloomad, Väinamöinen või perekonnaelu. Kõige sagedasem nimisõna regilauludes on isa.

 

Mari Sarv Viljandi teatris “Ugala”. Foto allikas: Eesti Folkloorinõukogu, Euroopa kultuuripärandi aasta 2018

Sarv tutvustab huvilistele ka Eesti regilaulude andmebaasi. Mari Sarv on ise kasvanud üles kasvanud perekonnas, kus regilaulud kuulusid igapäevaelu juurde. “Isa ja vennad laulsid ja mängisid rahvamuusikaansamblis “Leegajus” ja regilaulude üle kodus ka arutleti. Rahvaluulearhiivis hakkasin tööle 1996, esimeseks ettekandeks oli “Kõik regilaulud arvutisse ja kolkasse elama!” mõttega, et regilaulud tuleks teha uurijatele ja huvilistele kergesti kättesaadavaks,” kirjutab Sarv.

Tema enda uurimused on käsitlenud regilaulude keelt ja poeetikat ning erinevate piirkondade kultuurilist eripära. Mari Sarve hinnangul on Eestis kirja pandud ca 150 000 regilaulu. Seega kõiki läbi lugeda ja meelde jätta on võimatu. “Siin tulevadki appi arvutianalüüsi võimalused,” sõnas Sarv.

Vaata ka Eesti Rahvaluule Arhiivi regilaulude andmebaasi SIIN.

 

 

Rohkem kuuleme aga Hõimuklubis! Tere tulemast!

Sündmus toimub Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6). Sissepääs sündmusele on prii!

Vaata asukohta kaardil SIIN.

Sündmuse tutvustust saab sotsiaalmeedias jälgida SIIN

Lähemalt saab Mari Sarve tegemistega tutvuda SIIN.

Hõimuklubi plakat (pdf) on allalaetav SIIN. Jpg plakat SIIN.

 

Sündmuse korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Eesti Keele Instituut.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja
HTM hõimurahvaste programm.