Videoloeng: geeniteadlased arutavad soome-ugri rahvaste kujunemise teemal
Hõimupäevad 2020 programm jätkub traditsioonilise Hõimuklubiga.
Hõimupäevad 2020 programm jätkub kolmapäeval, 21. oktoobril traditsioonilise Hõimuklubiga. Seekordne teema on “Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste kujunemislugu geneetika valguses”. ERR teadusportaal Novaator tegi Rahvusraamatukogus toimunud loengust ka ülekande.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi geeniteadlased Kristiina Tambets ja Lehti Saag arutlevad oma ettekandes selle üle, kas geenid ja keeled räägivad meie pärinemisest ja kujunemisloost sama juttu. Kust me peame otsima oma juuri? Neile küsimustele vastuste leidmiseks heidavad nad pilgu meie tänastele teadmistele uurali rahvaste geneetilisest mitmekesisusest kaasaegsete hõimurahvaste uurimise kaudu ning tutvustavad Eesti alade asustuslugu, kasutades selleks vaatenurka, mis ühendab erinevate teadusharude – arheoloogia, keeleteaduse ja geneetika – teadmisi ja võimalusi.
Fenno-Ugria Asutuse hõimuklubi alustas tegevust 2001. aastal. Klubiõhtutel astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega erinevalt seotud inimesed. Koos arutletakse soome-ugri rahvaste kultuuri, sotsiaalse, poliitilise ja majandusliku olukorra üle ning vaadeldakse fennougristika arengusuundi. Fenno-Ugria korraldab hõimuklubi koos Eesti Keele Instituudiga.
- Avatud ülikool: Tartu Ülikooli professor, akadeemik Richard Villemsi teleloeng “Soome-ugri geneetilise ajaloo taustast” (1990) – jupiter.err.ee/hoimupaevad-2020
- Siberi geenipärand jõudis Eesti aladele samaaegselt soome-ugri keeltega (2019) – novaator.err.ee
- Kristiina Tambets: Kas keelesugulus on päris sugulus? Geenid vastavad (2018) – novaator.err.ee