Jäta menüü vahele
24.11.2017

Hiite kuvavõistluse võitis haruldane foto Kaali järvest

Rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse võitis haruldane foto Saaremaal asuvast Kaali Pühajärvest. Margus Vilisoo jäädvustatud droonikuval „Taevane sügavik jääkirme all“ helgib talvises meteoriidikraatris tavatult sinine järvesilm. Mõjus foto annab hästi edasi põliste pühapaikade salapärast ilu ja väge.  

b_1600_800_4095_00_images_Kuvavõistlus_2017_võitjad_1._peaauhind_MargusVilisoo_Kaali
Margus Vilisoo jäädvustatud droonikuva „Taevane sügavik jääkirme all“ .

Fotograafina tegutseva autori sõnul õnnestus tal tabada hetk, kui muidu rohekas järv oli muutunud värske jääkaane all sinavaks. Droonilt avanenud vaade võttis sõnatuks.

„Kirjeldamatu ja õnnelik tunne oli. Selles oli kõike. Kes pilti teevad, loodust jälgivad need teavad, et selleks on õnne ja õiget hetke vaja –  hetk möödub kiiresti, teinekord väga kiiresti,“

ütles Margus Vilisoo.

Hõimurahvaste auhind

Kuvavõistluse hõimurahvaste auhinna võitis folkloristi ja rahvalauliku Nikolai Anisimovi foto „Eru karon“, millel on kujutatud udmurdi noormeeste meheks vastuvõtmise kombetalitust. Kuva on jäädvustatud 2017. aastal Venemaal Tatarstanis Agrõzki rajooni Varkled-Bodja küla hiie juures.

b_1600_800_4095_00_images_Kuvavõistlus_2017_võitjad_2._Uurali_auhind_NikolaiAnisimov_Udmurdi_VarkledBodja
Nikolai Anisimovi foto „Eru karon“.

Kuvavõistluse noorte auhind

Kuvavõistluse noorte auhinna võitis Tallinna Rahumäe põhikooli 4. klassi õpilane Moon-Lee Pajula foto „Hiiepärna juures Ilumäel“. Kümneaastase Moon-Lee sõnul käib ta igal aastal perega Lahemaal.

“Allee Ilumäelt Palmsesse on sõitmiseks vaikne ja ilus. Alati teeme peatuse Ilumäe hiiepärna juures. Vahel ongi see väega koht reisi kõige võimsam elamus. Seal olles on alati eriline tunne. Sel aastal tuli veel eriti vaikselt olla, et puus elavaid sumisejaid mitte häirida.”

b_1600_800_4095_00_images_Kuvavõistlus_2017_võitjad_3._noorte_auhind_MooniLeePajula_Ilumaehiieparn
Moon-Lee Pajula foto „Hiiepärna juures Ilumäel“.

Parimaid ootab autasu

Esimesed kolm auhinda võitsid vastavalt 1000, 300 ja 200 eurot. Lisaks jagatakse auhindadena välja sündmuste, koolituste ja turismitalude külastusi, kirjandust jm. Kokku auhinnati 19 fotot, millega saab tutvuda siin: hiite kuvavõistluse 2017 võitjad

Tänavu 10. korda toimunud kuvavõistlusest võttis osa 123 inimest vanuses 9–67 aastat. 540 võistlustööl on jäädvustatud pühapaiku peale Eesti seitsmes riigis: Soomes, Venemaal, Valgevenes, Gruusias, Hispaanias, Küprosel ja Austraalias. Piltidel võib näha ka 13 uurali rahva pühapaiku.

Võidukuvad valis välja kolmeliikmeline hindamiskogu: loodusfotograaf Arne Ader, kunstnik Epp Margna ja loodusajakirjanik Helen Arusoo. Võitjate pidulik autasustamine toimub 2. detsembril kl 13 Tartus Eesti Rahva Muuseumis Jakob Hurda saalis, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Pühapaigad kui inimkonna vanimad looduskaitsealad

Palvetamiseks, andide toomiseks, ravimiseks ja teisteks kombetalitusteks mõeldud põlised pühapaigad on eesti jt uurali rahvaste maastikul ja kultuuris olulisel kohal. Pühapaikadega seotud vaimne pärand on hõimurahvastel sarnane. Samas ühendab see pärand meid ka maailma teiste loodust austavate põlisrahvastega. Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on pühapaigad inimkonna vanimad looduskaitsealad.

Kuvavõistluse peaauhinna võitnud fotol jäädvustatud Kaali Pühajärv on looduskaitse all ka praegu. Viimaste uuringuandmete põhjal langes Kaali meteoriit maale vähemalt 3600 aasta eest ning tekitas 110 m läbimõõduga ja enam kui 20 m sügavuse kraatri. Sündmus jättis jälje ka ümbritsevate rahvaste kultuuri. Põleva taevakivi ehk päikese langemisest kõnelevaid vanu laule on talletatud nii Eestis kui ka naabermaades. 13. sajandi alguses valminud ja Eesti alasid käsitlev Hendriku Liivimaa kroonika kirjutab, et saarlaste suur jumal Tharapita sündis Virumaal metsaga kaetud pühal mäel ja lendas sealt Saaremaale. Lennart Meri arvates jutustab see pärimus meteoriidist, mis lendas üle Virumaal asuvast Ebavere hiiemäest ja langes maale Saaremaal Kaalis.

Kõik võistlusel osalenud kuvad on näha siin:
https://www.maavald.ee/kuvavoistlus-2017

Kuvavõistlust korraldavad Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja SA ning Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda. Võistlust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fondi Aleksander Heintalu ja Elo Liivi Fond, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Tihuse hobuturismitalu, Eesti Folkloorinõukogu, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Viru Folk, Roheliste Rattaretk, Looduse aasta foto, Muraste Looduskool, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Mooska talu, Tagavälja talu, SA Kalevipoja Koda, Eesti Trükimuuseum, Siniallika trahter, kirjastus Pegasus, Maarja looduskosmeetika, Marit Õunapuu keraamika  ning meestelauluselts LÜÜ-TÜRR.

Lisateave:
Ahto Kaasik
kuva@hiis.ee

 

Allikas: Hiite Maja SA pressiteade (23.11.2017)