Jäta menüü vahele
28.06.2019

Euroopa rahvusvähemuste föderaalliidu (FUEN) kongressil kõlas soome-ugri rahvamuusika

Foto: nazaccent.ru
Foto: nazaccent.ru

13.- 16.06 toimus Bratislavas Euroopa rahvusvähemuste föderaalliidu (FUEN) iga-aastane kongress, kuhu saabus osalejaid 32st Euroopa riigist ja Venemaalt. Kongressi võõrustasid Slovakkia ungarlaste partei ja Karpaatide sakslaste ühendus.

Ametlik programm algas rahvusvähemuste töörühmade koosolekuga (AGDM), kus tutvustati oma aasta vältel tehtud töö tulemusi, räägiti plaanidest ja vahetati kogemusi. Teiste seas tutvustasid oma projekte ka Venemaa volgasakslased. Pärast koosolekut toimus kongressi pidulik avamine. Kongressil jagati esmakordselt föderaalliidu ajaloos auhindu silmapaistvate saavutuste eest väikerahvaste hoidmise ja kaitse vallas.

Kongressi galakontserdi programmi sisustas Venemaalt kongressile saabunud ersa folklooriansambel OYME. Etnomuusikoloog Eževika Spirkina eestvedamisel tegutsev ansambel esitas soome-ugri ja Põhja-Kaukaasia rahvalaule kaasaegses töötluses.

Teisel päeval arutati Slovakkia rahvusvähemuste probleeme. Eraldi paneeldiskussioon oli pühendatud  olukorrale Ukrainas. Arutelus osalesid kreeklased, krimmitatarlased, russiinid ja teised Ukraina vähemusrahvad.

Kongressi lõpul võeti vastu mitu resolutsiooni, mille eesmärk on kaitsta Euroopa vähemusrahvaste õigusi. Valiti ka Euroopa vähemusrahvuste föderaalliidu president  ja asepresident. Presidendiks sai taas Ungari rahvusvähemust esindav Lórant Vince.

1949. aastal asutatud Euroopa vähemusrahvuste liit tähistas kongressiga oma 70. sünnipäeva. Järgmine, 2020. aasta kongress kavatsetakse korraldada Ukraina pealinnas Kiievis, 2021. aastal aga Tallinnas.

Lugege edasi siin, siin ja siin.

Fenno-Ugria