Jäta menüü vahele
06.09.2019

Etnograafid kinnitasid Uuralites Reguly mäe tippu mälestustahvli

Rahvusvaheline ekspeditsioon eesotsas Jugra mäeturismi legendi Ivan Vokujeviga jõudis tippu 11. augustil 2019.

Rasketes ilmastikuoludes Reguly mäe tippu jõudnud rahvusvahelise ekspeditsiooni eesotsas oli Jugra mäeturismi legend Ivan Vokujev. Grupp kinnitas Põhja-Uuralites asuva kõrgendiku tippu mälestustahvli Ungari etnograaf Antal Reguly auks.

GPS näitas reisi lõppkõrguseks 1682 meetrit merepinnast. Läbi paksu udu ja lakkamatu vihma paistis Reguly tipp (1711 m), kuhu sellistes kehvades tingimustes jõudmine oli võimatu. Siiski võib ka nii kõrgele jõudmist pidada ilmastikuolusid arvestades suureks saavutuseks.

Uurimisretk sai alguse Saranpaulist, kust mindi Parnuki jõeni, edasi mööda Manhobei orgu, mis viibki Reguly mäe juurde. Teekonnal kasutati hõljukit, samuti oli palju jalgsi matkamist.

Grupi koosseisu kuulusid Vene Geograafia Seltsi, Inimese ja Looduse Muuseumi, Eesti Rahva Muuseumi etnograafid ja fotograafid. Lisaks võtsid ekspeditsioonist osa ka kohalikud Saranpauli elanikud.

Ekspeditsioon toimus ÜRO poolt väljakuulutatud  rahvusvahelise põliskeelte aasta sündmuste raames ja oli korraldatud Looduse ja Inimese muuseumi poolt, rahaliselt toetas ekspeditsiooni Vladimir Potanini heategevusfond. Ekspeditsioon toimus Antal Reguly 200. sünniaastapäeva tähistamise tähe all ja selle eesmärgiks oli populariseerida Reguly pärandit.

Uurimisreis viidi läbi Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi ja Vene Föderatsiooni Kultuuriministeeriumi 2019–2021 kultuurikoostöö programmi egiidi all.

Antal Reguly (1819–1858) oli ungari keeleteadlane ja etnograaf, kes tegeles soome-ugri keelte ja rahvaste uurimisega. Reguly tegi mitmeid uurimisretki Volgamaadel, Uuralites ja Lääne-Siberis, kus kogus rikkalikult mansi, handi, mari, mordva ja tšuvaši keele ainestikku.