Jäta menüü vahele
12.04.2016

Ersa õhtud Tartus ja Tallinnas

Ersa keele päevale pühendatud õhtutel, 13. aprillil Kloostri Aidas ja 14.aprillil Tartu Kirjanduse Majas esineb ansambel Mordens Mordvamaalt.

Mordva rahvusteatri folklooriansambli Mordens repertuaar koosneb ersa ja mokša rahvalauludest ning rahvamuusikatöötlustest, mida saadetakse erinevatel pillidel. Viimasel ajal on Mordens kogunud tuntust muusikaliste eksperimentidega, milles põimitakse arhailist laulu klassikalise muusika, roki ja jazziga. Aastal 2005 kokku tulnud ansamblit, keda juhendab legendaarse Toorama üks asutajaid Juri Bujankin, on Eestis varemgi nähtud: kohe asutamisaastal esineti Kiidi talus soome-ugri rahvaid tutvustaval üritusel; 2006. aastal astuti üles hõimupäevade suurkontserdil; 2010. aastal anti mitu kontserti üle Eesti, sealhulgas Viljandi pärimusmuusikafestivalil ja osaleti ka ersa keele päeva üritustel.

Kloostri Aida kontserdi eel avatakse ka ersa ja mokša mütoloogiat tutvustav näitus “Minu Mastorava” (Minu Maaema), mille autor on kunstnik ja Mordva Riikliku Ülikooli sisekujunduse kateedri professor Andrei Aljoškin. Müüdid on olnud sadu põlvkondi mordva maailma, mokša ja ersa vaimse keskkonna loomulik  ja orgaaniline osa – need on kandnud mentaliteeti, ühendanud rahvast ja aidanud mõista igapäevaelu.

Ersa keele päeva tähistatakse 16. aprillil, ersa rahvusliku liikumise ühe liidri ja kirjakeele looja Anatoli Rjabovi (1894–1938) sünniaastapäeval. Eestis tähistatakse seda päeva aastast 1997: korraldatakse ersa kultuuri ja traditsioone tutvustavaid üritusi, räägitakse ersa keele olukorrast tänapäeval.

Kontserdid toimuvad:

K 13. aprillil 2016 kell 18.00 Kloostri Aidas (Vene 14, Tallinn)
N 14. aprillil 2016 kell 19.00 Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19)

Korraldaja: MTÜ Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Mordva Kultuuriseltsiga
Toetajad: HTM hõimurahvaste programm, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital

Sissepääsuks vabatahtlik annetus muusikutele.
Šumbrat! Tere tulemast!