Jäta menüü vahele
15.05.2017

Ersa folkrokk ansambel Oyme lööb Youtube’is laineid

Tänapäevast muusikat etnilisega põimiv maailmamuusika kollektiiv OYME ei ole veel laialdaselt tuntud. Hiljuti tulid nad aga välja oma esimese muusikavideoga ning laulule “Vaya” seatud video osutus üllatavalt populaarseks − juba esimesel päeval vaadati seda Youtube’is 62 000 korda, teatas ajaleht Komsomolskaja Pravda.

Vaata videot: OYME “Vaya”

Ajaleht võttis ühendust OYME solisti Ježevika Spirkinaga, et saada nende loominguga lähemalt tuttavaks.

Lõime ansambli viis aastat tagasi ja tõlkes tähendab selle nimi OYME hinge. Kogu meie kollektiiv on Mordvamaalt, meie seas on neid, kes oskavad ersa keelt lapsepõlvest, aga on ka neid, nagu mina, kes taastavad oma ersa keele alaseid teadmisi, võtavad osa koguni etnoloogilistest ekspeditsioonidest, et sügavamalt uurida meie rahva traditsioone. Sündisin Saranskis, kuid sõitsin tihti sugulaste juurde maale, kus kuulsin ersa keelt.

Millest räägib teie laul „Vaya“?

Laulu pealkiri on rõõmuhüüde lühendatud variant, mis on iseloomulik ersa pulmalauludele.

Miks valisite just sellise stiili?

Sellepärast, et ma armastan rahvamuusikat. Kui ma olin 20aastane, sõitsin Saranskist ära, et õppida Moskvas Gnessinite nimelises Venemaa muusikaakadeemias estraadi-džässi teaduskonnas. Kõrghariduse sain aga Petroskoi (Petrozavodski) konservatooriumis, erialalt olen rahvamuusikauurija. Väga tahaks arendada just rahvamuusikat. Sellepärast loome tänapäevast etnilist muusikat, mis oleks noortele huvitav. See on folkloor mõnusas kastmes, stiililt etnorokk.

oyme_vaya_video

Solisti sõnul valmis video pika aja jooksul, filmimist alustati juba 2016. aasta sügisel keerulistes ilmastikuoludes. Klipis on esindatud kõik stiihiad, kuid veega oli tõsiseid raskusi. Jezevika pidi kastma end jääkülma veekogusse. Videos astub üles ka tsirkuseartist Mario Farelli.

Ersa etnorokkansambel OYME esines 2015. aastal Tallinn Music Weeki raames Kloostri Aidas. 2016. aastal üllitas ansambel Hõimurahvaste programmi toel heliplaadi “Shtatol”.

Allikas: Песня эрзянской группы «OYME» стиле этно-рок покоряет YouTube