Eesti ja Ungari kultuurikoostöö programm jätkab teiste soome-ugri rahvaste toetamist
Eesti suursaadik Ungaris Kristi Karelsohn ja Ungari Inimressursside Ministeeriumi riigisekretär Zoltán Lőrinczi (fotol) allkirjastasid 28. mail Budapestis kahe riigi kultuurikoostöö programmi aastateks 2020 kuni 2022. Eesti ja Ungari kultuurikoostöö lepingu alusel kokku lepitav programm on juba üheksas.
„Eesti ja Ungari suhetes on olulisel kohal hõimusugulus. See on väga tähtis nii omavahelises suhtluses kui ka koostöös teiste soome-ugri rahvaste toetamisel nende identiteedi säilitamisel ja tugevdamisel. Meie koostööl on seetõttu laiem tähendus, sest koos Ungari ja Soomega oleme soome-ugri maailma olulised eestkõnelejad ning meie tugi on väiksematele rahvakildudele väga tähtis,“ märkis Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja Kadri Jauram.
Eesti ja Ungari kultuurikoostöö tugineb valitsustevahelisele kultuuri- ja haridusalase koostöö kokkuleppele, mis allkirjastati Tallinnas 28. aprillil 1994. Selle alusel sõlmitakse iga kahe riigi mitmeaastaseid koostööprogramme, mis paneb paika koostöö sihid uueks perioodiks. Ungari ja Eesti vastsõlmitud koostööprogrammiga saab tutvuda Kultuuriministeeriumi kodulehel (PDF).
Allkirjastamisele eelnenud vestluses vahetasid suursaadik ja riigisekretär mõtteid Eesti ja Ungari kultuurikoostöö seisu ja tulevikuplaanide üle.
„Leidsime, et näiteks Eesti ja Ungari filmid võiksid teises riigis leida tee veelgi laiema publikuni. Samuti rõhutasime koostöö tihendamise ja kogemuste vahetamise tähtsust haridusvaldkonnas. Riigisekretär tunnustas Eestis välja töötatud ja haridusasutustes kasutusele võetud silmapaistvaid digilahendusi,“ ütles suursaadik Kristi Karelsohn.
Üheskoos tõdeti, et olulist rolli kultuurikoostöös kannavad Eesti Instituut Budapestis ning Ungari Instituut Tallinnas. Näiteks toimub Ungari mitmes linnas igal aastal Eesti kultuuri nädal, mille kavas on nii kontserte, teatrietendusi, näitusi, kirjandussündmusi kui ka filmiprogramm. Eestis iga-aastaselt oktoobris peetavatel hõimupäevadel, mille peakorraldaja Eestis on Fenno-Ugria Asutus, esinevad aga soome-ugri rahvaste, sealhulgas Ungari muusikud, tantsurühmad ning käsitöömeistrid. Laiemast kultuurikoostööst terendab märgilise sündmusena 2021. aastal toimuv VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress, mis peetakse Tartus.