Jäta menüü vahele
25.02.2021

Ava link: Kalevala päeva tähistatakse seekord virtuaalselt!

28. veebruaril tähistatakse Kalevala päeva.

illustratsioon, rahvuseepos

28. veebruaril tähistatakse Kalevala päeva. Aastatega on kujunenud traditsiooniks tähistada Kalevala päeva nii Soomes kui ka Karjalas ning päeva tähistamine ei ole seotud ainult Kalevala esmailmumisega, vaid on ühtlasi karjala ja soome kultuuri pidupäev.

Tänavu toimub aga kõik teisti, näiteks lüüdikarjalased korraldavad Kalevala päevale pühendatud üritused virtuaalselt online-formaadis.

Kalevala päeva programm

11.00 – Helsingi ülikooli läänemeresoome keelte lektori ja filosoofiadoktori Miikul Pahomovi loeng Karjala ajaloost „Kust tuli lüüdi rahvas?“ – Oma loengus peatub Miikul küsimustel, mis on seotud lüüdi rahva esivanemate Laadoga tšuudide ümberasumisega praegustele asualadele keskajal. Kuulajad saavad teada, kus elas lüüdi rahvas viikingite ajastul, mis rahvastega nad suhtlesid, kes elasid enne lüüdi rahva tulekut sellel maal. Samuti sellest, kust tuleb Kalevala eepose sepa Ilmarise nimi. Loengus osalejatel on võimalik vastata kolmele küsimusele, võitja nime ütleb lektor loengu lõpus. Võitjale on ettenähtud auhind, mis on välja pandud ürituse korraldajate poolt.

  • Loengut saab kuulata Zoomis –> Ava loengu link,
  • ID: 653 3535 8997
  • Juurdepääsu kood: 311155

12.00 – algab lüüdikarjala keele tund, milles Miikul Pahomov tutvustab lüüdikarjalaste asuala toponüüme. Lüüdi keelt räägib umbkaudu kuni 5000 inimest, kes elavad Karjalas, Aunuse (Onega) järve ääres.

13.00 – karjala pirukate valmistamise õpituba, mille viib läbi Anna Mantere, tema Instagram konto on @annamantere_kulttuurisilta.

15.00 – Tunnustatud kanneldaja Olga Kolari kontsert. Kannel on otseselt Kalevala eeposega seotud. Artist tutvustab kandleid ja kandlemängu runolaulikute ajast XIX sajandil ja lõpetab kaasaegse kandlemänguga 40 keelelisel kandlel. Samuti kõlavad kontserdil Olga luuletused.

⇒ Kontserdi otseülekannet saab jälgida aadressil www.facebook.com/olga.zhirkova

Kalevala päeva tähistatakse 28. veebruaril, mil Elias Lönnrotil valmis Kalevala esimene versioon. Sel päeval 1835. aastal kirjutas Lönnrot alla Vana Kalevala eessõnale. Kalevala runode lisandudes esimene versioon täienes ja 1849. aastal ilmus Uus Kalevala.