Jäta menüü vahele
22.11.2017

Armastatud Soome luuletaja esitleb hiiu keeles ilmunud valikkogu “Ole ise”

Populaarse Soome luuletaja Heli Laaksoneni uue valikkogu “Ole ise” luuletused on tõlkinud “Hiiu keele raamandu” autor Järvi Kokla. Raamatut esitletakse 26.–29. novembril Hiiumaal, Tartus ja Tallinnas. Kärdlas esineb koos autori ja tõlkijaga hiidlasest näitleja Margus Tabor, Tartus Laaksoneni luuletuste võrundaja Jan Rahman ja Tallinnas lätindaja Guntars Godiņš.

Heli Laaksonen-Foto-Miikka-Lappalainen
Heli Laaksonen. Pildi autor Miikka Lappalainen.

Heli Laaksonen on Soomes ülipopulaarne murdeluuletaja ja särav esineja, kel on õnnestunud oma kodukandi murret lugema ja kuulama panna kogu Soome. Tema viit murdeluulekogu on ostetud üle 200 000 eksemplari ja menukad stand up’i sugemetega luuleõhtud on tavaliselt välja müüdud. Laaksoneni luuletused räägivad armastusest, eneseotsingutest ja argistest asjadest ning on vürtsitatud vallatu iroonia ja absurdihuumoriga. Need mõjuvad üllatavalt hiidlaslikult, sest samasugune elutunnetus on omane ka hiidlastele.

Idee hakata kirjutama oma emakeeles ehk Edela-Soome murdes sai Laaksonen 1990. aastatel Tartu ülikoolis eesti keelt õppides noortelt Lõuna-Eesti luuletajatelt. Eestit on tunda ka paljudes luuletustes. Näiteks on tema tuntuim luuletus „Lehm ja koiv“ (Lehm ja kask) inspireeritud Tallinna–Tartu maanteel bussiaknast nähtud kase all lamavast kadedusttekitavalt muretuna näivast lehmast. Heli Laaksonen on ka eesti kirjandust soome keelde vahendanud. Eelmisel aastal ilmus Andrus Kivirähki  “Kaka ja kevade” tõlge ning tulemas on “Karnevali ja kartulisalati” tõlge.

Heli Laaksoneni hiiukeelse tõlkekogu andis välja Eesti Keele Sihtasutus. Raamatus on luuletusi viiest luulekogust ja varem ilmumata luuletuste tõlkeid. Kujundanud on Andres Rõhu.

Heli Laaksonen ja Järvi Kokla esitlevad luulekogu ”Ole ise”
26.11. kl 16 Hiiumaa muuseumi Pikas Majas. Külalisena Margus Tabor
28.11. kl 18 Kirjanduslikul teisipäeval Tartus Kirjanduse Majas. Külalisena Jan Rahman
29.11. kl 18 Kirjanduslikul kolmapäeval Tallinnas Kirjanike Majas. Külalisena Guntars Godiņš

Korraldajad ja toetajad:
Eesti Kirjanike Liit, SA Hiiumaa muuseumid, Soome Instituut, Soome Kirjanduse Teabekeskus FILI, Eesti kultuurkapitali Hiiumaa Ekspertgrupp

Heli-Laaksonen-luuleraamat-Ole-Ise
Heli Laaksoneni luulekogu “Ole ise” on kujundanud Andres Rõhu.