Kireva ajalooga Narva linn on läbi ajaloo olnud tähtis mitte ainult venelastele ja eestlastele. Narva ümbrus on vadjalaste, isurite, ingerisoomlaste põline asuala, kuid siiakanti on sattunud elama ka teiste soome-ugri rahvaste esindajaid.
Korraldaja: Fenno-Ugria Sündmuse ülevaade TMW kodulehel
Narvas tegutseva vadja pereansambli nimi Maaväči tähendab tõlkes ‘maarahvas’. Ansambel esitab kogutud vadja folkloori ja kasutab mitmesuguseid muusikainstrumente. Ansambel loodi aastal 2000, mil Luutsa külla asutati vadja muuseum. Igasuvisel festivalil Luutsa Vakkavõ esitab ansambel vadja tantsumuusikat ja vadja laule, esinetakse ka naaberkülades.
Ansambel on korduvalt osalenud hõimupäevadel, piirkondlikel ingerisoome ja isuri rahvuslikel pidustusel. Ansambli eestvedaja Jekaterina Kuznetsova isa on pärit Kattila külast ja vadja keelt õppis Katja oma vanaemalt. Naine on veendunud, et vadjakeelse muusika kaudu elab jätkuvalt ka vadja kultuur.
Idamari iidse ja mitmekülgse muusikapärandiga kokku kasvanud lauljanna Anna Makeev on hariduselt muusikalise folkloori õpetaja. Jaapanlanna Sakiko Ishii on lõpetanud kandle eriala Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemias. Anna Makeevi ja Sakiko Ishii duo ühendab idamaride traditsioonilised laulud eesti kandlemuusika eksperimentaalse suunaga.
Enamik soome-ugri rahvaid mängib kandletaolisi näppe-keelpille, nii on ka maridel armastatud rahvapill küsle. Sellega sarnane Eesti kromaatiline kannel oma mitmekesiste võimalustega on sillaks mineviku ja tänapäeva muusika vahel ning loob koos idamaride lauludega põnevaid helimaastikke.
Kireva ajalooga Narva linn on läbi ajaloo olnud tähtis mitte ainult venelastele ja eestlastele. Narva ümbrus on vadjalaste, isurite, ingerisoomlaste põline asuala, kuid siiakanti on sattunud elama ka teiste soome-ugri rahvaste esindajaid.
Narva Jõepromenaadil tutvustab Narva pereansambel Maaväči vadjalaste värvikat folklooripärandit. Kaugel Baškortostanis elavate idamaride kauneid rahvalaule laulab Anna Makeev, keda saadab kromaatilisel kandlel jaapanlanna Sakiko Ishii.
TMW linnafestival kutsub mõlema Narva linna avalikus ruumis üheskoos liikuma, avastama ja looma – imetlema Kreenholmis ja Gerassimovi pargis heli- ja valgusinstallatsioone, jalutama Narva hoovides ja jõepromenaadil tasuta linnakontsertide saatel, osalema esmakordselt Narvas toimuval Plaaditurul ning avalikes vestlustes noorte kliimaängist venekeelse meedia rollini Eestis. Tallnn–Narva Music Weeki ühendfestivali lõpetavad pühapäeval, 8. mail Narvas pika-laua lõuna Uus Sild kogukonna-aias ning emadepäeva kontsert ja ühine puude istutamine EV100 pargis.
Linnafestival on TASUTA!