Jäta menüü vahele
05.08.2019

ÜRO-s tähistatakse rahvusvahelist põlisrahvaste päeva

Foto: ÜRO

Sellel nädalal, 9. augustil tähistatakse ÜRO peakorteris rahvusvahelist põlisrahvaste päeva, mille raames toimub ka seminar, paneeldiskussioon ning arutelu põlisrahvaste ning -keelte tuleviku üle. Sündmusel saab tutvuda ka mitmete loovate algatuste ning videotega põlisrahvaste olukorrast.

ÜRO tähistab seda päeva erilise sündmusega, et tõmmata tähelepanu olulisele vajadusele keeli säilitada ning edendada, jagades ka häid praktikaid selle tegemiseks. Sellel aastal kõneletakse kõige enam põliskeelte olukorrast terves maailmas, kuna 2019. aasta on ka rahvusvahelise põliskeelte aasta.

9. augustil tähistatakse päeva sellepärast, et 1982. aastal tuli samal ajal kokku esimene ÜRO põlisrahvaste töögrupp.

Sündmus toimub ÜRO ECOSOCi ruumes kell 10:00-17:00 kohaliku aja järgi (-5 GMT) ning kantakse üle ka veebis. Otseülekannet saab vaadata siin. Eesti aja järgi algab sündmus kell 17 õhtul.

ÜRO hinnangul on maailmas 370 miljonit põlisrahvaste hulka kuuluvat inimest, kes elavad 90-nes erinevas riigis. Nad moodustavad maakera rahvastikust vähem kui 5%, kuid on 15 kõige vaesema rahva hulgas. Nad räägivad 7000-t keelt ja esindavad 5000-t erinevat kultuuri.