Jäta menüü vahele
25.04.2019

New Yorgis ÜRO peakorteris toimub põlisrahvaste foorum

Anne Nuorgam (ÜRO põlisrahvaste foorumi eelmine esimees), Dr. Cristiana Pasca-Palmer (ÜRO peasekretäri assistent/Bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni tegevjuht) ja Henrietta Marrie (Põlisrahvaste kaasamise kaasprofessor, CQ Cairni Ülikool, Austraalia) ÜRO põlisrahvaste foorumi avapäeva pressikonverentsil ÜRO peakorteris New Yorkis 2019. aastal
ÜRO põlisrahvaste foorumi avapäeva pressikonverents ÜRO peakorteris New Yorkis 2019. aastal

Selle aasta ÜRO põlisrahvaste foorumi peateemaks on traditsioonilised teadmised

Põlisrahvaste foorumi 18. istungi avapäeval, 22. aprillil kinnitati ka foorumi uus juhatus: uueks esimeheks valiti saamide esindaja Anne Nuorgam Soomest. Aseesimeheks sai ÜRO Põlisrahvaste õiguste ekspert, isur Dimitry Harakka-Zaitsev.

Sündmus keskendub sellel aastal põlisrahvaste teadmistele: põlvkondadele, traditsiooni edasikandmisele ja kaitsele ning seal osaleb üle 1000 põlisrahvaste esindaja üle maakera.

„Teadmised on edukalt toimiva kogukonna võti; see on põhjus, miks ühiskonnad on aegade algusest saadik eksisteerinud. Peame austama ja kaitsma traditsiooni hoidjaid, kes kindlustavad meie ühiskondade jätkumise – sajanditepikkusele teadmisele pole aseainet; seetõttu meie teadmised kommetest on otsustavad, et ennetada ja lahendada konflikte, mis võtavad inimelusid ka praegusel hetkel,“ sõnas ÜRO põlisrahvaste foorumi esimees ÜRO pressiteate vahendusel.

 

Pilt: ÜRO põlisrahvaste foorumilt. Pildi allikas: ÜRO22. aprillist 3. maini 18.

 

Alexey Tsykarev, ÜRO Põlisrahvaste õiguste ekspert Karjala vabariigist, kes kohtumisel viibib, kirjeldas oma sotsiaalmeedia lehel, et tal oli võimalus sündmusel kohtuda nt Navaho rahva presidendi Jonathan Neziga ning arutleda selle üle, kuidas toetada põliskeelte säilimist. Samuti arutati üheskoos ka nt Ameerika põlisrahvaste (navahode) ja Venemaal elavate soome-ugri rahvaste koostööd läbi vastastike külaskäikude. Põlisrahvastel on mitmeid ühiseid probleeme, millest tõusevad esile eelkõige tervisega seotud küsimused. Mitmed teemad nagu nt suitsiidid, surm ning ka seksuaaltervis on nendes gruppides pigem tabu. „Oli huvitav näha, kuidas Navahode president Jonathan Nez küsimusele läheneb. Ta sõnas, et just seetõttu, et surmast rääkimine on tabu, tuleb hakata rääkima elust ning elu tähtsusest,“ kirjeldas Alexey Tsykarev.

Lisaks peateemale arutletakse põlisrahvaste foorumil ka ÜRO põliskeelte aasta (2019) küsimuste, 2030. aasta säästva arengu arengukava, põlisrahvaste õiguste säilimise ja kaitse ning põlisrahvaste naiste ja laste küsimuste üle. 24. aprillil on fookuses põlisrahvaste õiguste kaitse ja inimõiguste teemalised arutelud, kuna toimuvad dialoogid ka põlisrahvaste õiguste erikomisjoni ja põlisrahvaste õiguste ekspertide töögrupi juhiga.

 

Kõrvalsündmused 

Kahenädalase kogunemise ajal toimub üle 100 kõrvalsündmuse, mida korraldavad põlisrahvaste

organisatsioonid, ÜRO liikmesriigid, ÜRO osakonnad, rahvusvahelised organisatsioonid, arengukoostöö seltsid, valitsusvälised organisatsioonid ja teised huvigrupid. Kõigi kõrvalsündmustega saab tutvuda siin.

Lapsed ÜRO põlisrahvaste foorumi avamisel

 

Taust

Põlisrahvaste esindajaid on maailmas vähem kui 6%, kuid nad kuuluvad 15% maailma kõige vaesemate inimeste hulka. Nad elavad 90-s riigis, esindavad 5000 erinevat kultuuri ja kõnelevad 6700-s keeles. ÜRO põlisrahvaste foorum loodi ÜRO majandus – ja sotsiaalnõukogu poolt (ECOSOC) 2000. aastal. Foorum annab ECOSOC-ile ekspertnõu ja –soovitusi põlisrahvaste küsimustes ning jagab infot põlisrahvaste teemadel. Põlisrahvaste foorumisse kuulub 16 vabatahtlikku eksperti. Selle liikmed määrab ECOSOC, 8 neist valivad liikmesriigid ja 8 valitakse erinevate maailma regioonide põlisrahvaste organisatsioonide poolt. Foorum on saanud kasvavat tunnustust ning saanud mõjukamaks kui ülemaailmne platvorm dialoogideks, koostööks ja konkreetseteks põlisrahvaste teemalisteks tegevusteks, tuginedes ÜRO põlisrahvaste õiguste deklaratsioonile.

Foorum toimub 2.04-05.05 2019 ew Yorgis ÜRO peakorteris.

 

Lisainfo:

Lähem teave sündmuse kohta on leitav ÜRO põlisrahvaste foorumi koduleheküljelt siin.

ÜRO põlisrahvaste foorumi ingliskeelne pressiteade on loetav siin

Rohkem teavet ÜRO põlisrahvaste foorumi kohta leiab siit.

Foorumi programmiga saab tutvuda siin.

 

Info allikad:

ÜRO pressiteade, ÜRO põlisrahvaste foorumi kodulehekülg, Karjala esindaja Alexey Tsykarevi sotsiaalmeedia lehekülg.

 

#inidgenouspeopels

#PFII

#UN

#IYIL2019

#indigenouslanguages