Jäta menüü vahele
18.11.2021

18. november on liivi lipu päev

Liivi lipu värvid sümboliseerivad randa, nagu näeb seda oma paadist merel olev kalamees: roheline mets, valge liiv ja sinine meri.

liivi lipp
Liivi lipp Liivi rahvamajal

18. november on liivlaste rohe-valge-sinise lipu sünnipäev. Legendi järgi pühitseti liivi rahvuslipp 18. novembril 1923. aastal Liivi rannas Irē (Mazirbe) kirikus, samal päeval, kui on Läti Vabariigi iseseisvuspäev. Liivi lipu päeva hakati aga tähistama alates 1998. aastast Liivi Kultuuri Keskuse ja Liivi Sõprade Seltsi ettepanekul. Liivi lipu värvid sümboliseerivad randa, nagu näeb seda oma paadist merel olev kalamees: roheline mets, valge liiv ja sinine meri.

Liivlased (liivi līvlizt, läti līvilībieši) on läänemeresoome rahvas ajaloolise asualaga tänapäeva Läti Põhja-Kuramaal ja Lääne-Vidzemes ning Edela-Eestis. Liivi lippu võib eelkõige kohata Põhja-Kuramaal, kus ta on kohalike elanike seas tunnustuse leidnud. Nii lehvib ta eelkõige perekondlikel pidupäevadel ja suguvõsa kokkutulekul, kuid eriti liivlaste rahvuspühal, augusti esimesel laupäeval. Liivlaseks loeb ennast u 250 inimest.