Jäta menüü vahele
16.12.2021

Vladimir Putin lubas vadjalasi toetada

Foto: Jevgeni Bijatov Scanpix, Sputnik

9. detsembril kohtus Venemaa Föderatsiooni president Vladimir Putin kodanikuühiskonna arendamise ja inimõiguste nõukoguga. Kohtumine äratas laialdast tähelepanu, sest tuntud režissöör Aleksandr Sokurov esitas presidendile julgelt seisukohti, mis puudutasid nii Vene Föderatsiooni riiklikku ülesehitust kui ka riigi osaluse otstarbekust sõjaväelistel välimissioonidel.

Sokurov nimelt leidis, et pole mõtet kinni hoida neid territooriume, kes soovivad riigi koosseisust lahkuda ning pole mõtet teha suuri rahalisi kulutusi Valgevenes ja Süürias. Reaktsioonina on praeguseks tehtud ettepanek, anda Sokurov selliste mõtete avaldamise pärast kohtu alla.

Mõnevõrra on jäänud tähelepanuta, et kohe oma kõne alguses esitas ta Putinile Luuditsa (Lužitsõ) külaelanike palvekirja, milles külaelanikud märgivad, et vadja rahvas on kogu aeg Venemaad kaitsnud, vadjalasi on jäänud vaid 40. Küla ja külakalmistu on 500 aastat vanad, kuid nüüd ähvardab küla ja kalmistut sinna liiklussõlme rajamine. Külaelanikud on selles küsimuses pöördunud Leningradi oblasti juhtkonna poole, kuid mingit vastust pole. 

Nüüd vastas neile president Putin, kes märkis, et probleemile peab kindlasti tähelepanu pöörama ning ta lubas seda isiklikult teha. “Kui vähegi võimalik rajatakse liiklussõlm mujale,” lubas president.

Александр Сокуров и Владимир Путин, 09 декабря 2021 года. Полное видео / Михаил Россиянин @YT

Meiegi loodame, et vadja küla, sealne surnuaed ja vadja muuseum jäävad alles.