Venemaa Greenpeace palub ÜRO ekspertidel aidata kaitsta põlisrahvaid naftatootjate eest
Handi-Mansi autonoomses ringkonnas toimus 17.−21. märtsil ÜRO põlisrahvaste ja inimõiguste nõukogu ekspertide istung. Venemaa Greenpeace kutsus eksperte pöörama tähelepanu põlisrahvaste õiguste jõhkrale rikkumisele, mis on seotud nafta ammutamisega. Vastavale petitsioonile kogutakse toetusallkirju.
Suurem osa Venemaa põlisrahvaste ajaloolistest elupaikadest on nafta-, gaasi- ja väärismineraaliderikkad. Kaevanduskompaniide tegevuse tagajärjeks on naftareostus ja tööstusjääkide prügimäed. Lisaks käiakse kontrollimatult jahil ja kalal. Tööstuslik infrastruktuur lõikab läbi põhjapõtrade ja teiste loomade rännutee. Kõik see võtab põlisrahvastelt võimaluse elada traditsioonilist elu ja tekitab konflikte.
Naftakompaniid tihtipeale ei kooskõlasta projekte põliselanikega − ehkki seaduse järgi peavad nad seda tegema − ega täida sotsiaalmajanduslikke kokkuleppeid. Põlisrahvad ei saa mõjutada tööstusobjektide ehitamist traditsioonilistesse elupaikadesse, nende arvamus on vaid soovituslikku laadi. Lisaks puudub Venemaal adekvaatne kahjuhüvitamissüsteem.
Vene seadusandlus ei vasta rahvusvahelisele põlisrahvaste õiguste deklaratsioonile, mis kohustab kooskõlastama põlisrahvaste huve puudutavaid projekte. Venemaa Greenpeace palub ÜRO ekspertidel lisada oma mandaadile õiguse uurida ökoloogilisi kuritegusid ning põlisrahvaste õiguste rikkumist ja täitmist.
Nii saaks ÜRO mõjutada ülimalt ebaõiglaseid põlisrahvaste õiguste rikkumisega seotud juhtumeid, nagu hiljutine sondeerimistingimuste muutmine Numto looduspargis. Oktoobris lubasid Handi-Mansi autonoomse ringkonna võimud Surgutneftgazil ammutada naftat märgaladelt. Need on looduspargi hinnatumad alad, millel on kogu sealse põlisrahva jaoks väga suur sakraalne tähendus. Lisaks takistab nafta ammutamine kohalikel elanikel põhjapõdrakasvatusega tegelemist ja ohustab “Punasesse raamatusse” kantud linde, kelle seas on ka tõelisi haruldusi nagu valgekurg.
Venemaa Greenpeace kutsub ÜRO delegatsiooni üles kohtuma põlisrahvaste esindajate ja organisatsioonidega, kes on valmis rääkima mitte ainult edusammudest, vaid ka süsteemsetest probleemidest.
Allikas: Гринпис России просит экспертов ООН защитить коренные народы от нефтяников (greenpeace.org/russia/, 19.03.2017)