Jäta menüü vahele
20.05.2021

Valitsus andis soome-ugri kongressile eriloa

Valitsuse kinnitusel on ürituse läbiviimine Eestile oluline Eesti kultuuri- ja välispoliitika ja hõimurahvaste kultuuri toetamiseks.

Seto delegatsioon Lahtis Soome-ugri rahvaste maailmakongressil
Seto delegatsioon Lahtis Soome-ugri rahvaste maailmakongressil

Eesti Vabariigi Valitsus otsustas arvata Saaremaa ooperipäevad ja VIII soome-ugri rahvaste kongressi olulisteks kultuurivaldkonna ning ülekaaluka ühiskondliku ja riikliku huviga üritusteks ja andis loa nende korraldamiseks.

Terviseamet peab andma arvamuse ja suunised nende ürituste korraldajatele koroonaviiruse leviku tõkestamiseks koostatud riskide maandamise plaanide sobivuse kohta. Kultuuriministeerium peab tagama koostöös korraldajatega terviseameti juhiste järgimise ürituste korraldamisel, teatas valitsuse pressiesindaja.

Soome-ugri rahvaste kongress “Kultuurimaastikud – keel ja meel” on kavandatud toimuma Tartus Eesti Rahva Muuseumis 16.–18. juunini. Kongressi peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, mis koordineerib eestlaste osavõttu maailmakongressidest ja maailmakongresse sisuliselt ette valmistava soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee tööst. Kongress toimub hübriidvormis, kombineerituna osavõtust kohapeal ja veebi vahendusel. Ürituse korraldaja prognoosib koos esinejate ja korraldusmeeskonnaga üritusel kohapeal osalejate arvuks kuni 150 inimest.

“Soome-ugri rahvaste maailmakongress on kõige olulisem soome-ugri ja samojeedi rahvaste esindusfoorum, mille eesmärk on arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli, edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd ning teostada kõigi soome-ugri rahvaste enesemääramise õigust,” seisis valitsuse teates.

Valitsuse kinnitusel on ürituse läbiviimine Eestile oluline Eesti kultuuri- ja välispoliitika ja hõimurahvaste kultuuri toetamiseks. Ürituse olulisust on esile toonud ka Tartu linnavalitsus, sest see aitab kaasa Tartu kui Euroopa kultuuripealinn 2024 tutvustamisele.