Udmurdi keel internetis: kordaminekud ja väljavaated
2018. aasta jaanuaris pälvis soome-ugri ringkondades tähelepanu suhtlusvõrgustiku VKontakte udmurdikeelse kasutajaliidese väljalülitamine. Põhjuseks toodi liiga madal tõlgitud tekstide määr – kõigest 39%. Siiski taastati udmurdikeelne liides mõni päev hiljem tänu udmurdi aktivistide jõupingutustele ning suhtlusvõrgustiku tõlkimine udmurdi keelde jätkub uue hooga.
Hiljutine uuring Venemaa keeltest internetis näitas, et udmurdi keel on üks populaarsemaid vähemuskeeli VKontakte’s. Rohkem omakeelseid lehekülgi on vaid baškiiri ja jakuudi keeles.
Udmurdikeelse interneti sünd
Esimese udmurdikeelse veebilehe lõid vennad Viktor ja Aleksei Petrov Kurtšum-Norja külast Malopurginski rajoonist 2001. aastal. Järgmisel aastal käivitus teadus-kultuuriline infoportaal “Udmurtoloogia”, mille autoriks oli teadlane Deniss Sahharov. 2000ndate alguses loodi ka esimene udmurdimeelne foorum ning udmurdikeelne Vikipeedia, arenema hakkas udmurdikeelne blogosfäär.
Udmurdikeelse interneti juhtivaks veebisaidiks kujunes Roman Romanovi loodud “KAZAKofSKY”, millest hiljem sai blogi “Azinlõk”. Romanovit motiveeris eelkõige soov laiendada oma tutvusringkonda udmurtide seas ning koondada kõik maailma udmurdid ühte virtuaalsesse keskkonda. Kuid VKontakte tulekuga võttis suhtlusvõrgustik selle funktsiooni üle.
Udmurdi blogosfäär
Udmurdi blogosfääri õitsenguks peetakse 2009.–2015. aastaid, kui aktiivselt tegutses Pavel Pozdejevi “Jumšan57”, Darali Leli blogi, Aleksei Škljajevi “Udmurt blog”, mitu blogi URALISTICA keskkonnas jt. Udmurdi blogijaid innustas produtsent Pavel Pozdejev, korraldades udmurdi blogijate võistlusi ja andes välja kalendreid. Praegu on udmurdi blogosfääris teatav madalseis, mida võib seletada sotsiaalvõrgustike kasvava populaarsusega, kuhu ka paljud blogijad on üle läinud.
Sotsiaalvõrgustikud ja veebisaidid
Udmurdikeelne veeb elab tänapäeval peamiselt sotsiaalvõrgustikes. Udmurdi aktivisti Artjom Malõhhi sõnul on kõige populaarsemad avalikud kogukonnad (“pablikud”). VKontakte’s on selliseks “Udmurtlõk” – udmurte ühendav platvorm, kus “kujuneb tänapäeva udmurdi kogukonna ajakohane agenda”.
Udmurdikeelsete veebisaitidega on lood halvemad. Mitu kvaliteetset saiti on lõpetanud tegevuse, puuduvad udmurdikeelsed hariduslik-teadusliku või ka ühiskondlik-poliitilise suunitlusega portaalid. Malõhhi hinnangul on üks põhjus riigi toe puudumine – udmurdikeelse veebi arendamine on täielikult aktivistide ja vabatahtlike õlgadel. Samuti ei toeta riik udmurdikeelse kirjanduse ja kultuuripärandi digitaliseerimist. Malõhhi sõnul on probleemiks ka see, et Udmurdi võimuorganite veebisaitidel puudub udmurdi keel – aktivistid on sellele mitu korda tähelepanu juhtinud, kuid seni tulemusteta.
Udmurdi keel nutitelefonis
Nutitelefonide äpid loovad suurepäraseid võimalusi vähemuskeelte õppimiseks ja populariseerimiseks. Udmurdi keele õppimiseks on Grigori Grigorjev arendanud kaks äppi: “Kõldõsõn: õpime udmurdi keelt” ja “Vestmik”. Esimene on mõeldud üksikute sõnade ja väljendite õppimiseks, mida äpis hääldavad keelekandjad. Seal on ka teoreetiline materjal lühikeste loengutena ning jututuba. Vestmik seevastu on suunatud eelkõige Udmurdimaa külastajatele. Praeguseks on “Kõldõsõni” alla laetud üle 2900 ning “Vestmikku” üle 500 korra, mida võib pidada korralikuks saavutuseks.
Prognoosid ja väljavaated
Udmurdi aktivistid on veendunud, et vaatamata raskustele on udmurdikeelse veebi e. udmurtneti väljavaated siiski head: tekivad uued tehnoloogilised lahendused, hõivatakse uusi kanaleid, arendatakse uusi temaatilisi portaale ja veebilehti. Roman Romanovi hinnangul on virtuaalse udmurdi keele arengu järgmine etapp Telegram-kanalite tekkimine. Parimate tulemuste saavutamiseks peavad udmurdi keele edendajad aga senisest rohkem ühendama oma jõud.
Allikas: Удмурт.net вань или нет? (Finugor, 26.02.2018)