Jäta menüü vahele
17.05.2017

Tomski teadlased leidsid väljasurnuks peetud handi keele dialekti kõneleja

Tomski ülikooli antropoloogilise lingvistika laboratooriumi teadlased Viktoria Vorobjova, Nikolai Katšin, Natalja Košelek ja Jelena Kovaleva leidsid ekspeditsioonil Tomski oblastisse Kargasokski rajooni harva kõneldava handi keele aleksandrovo dialekti kõneleja. Seda dialekti pole varem üles kirjutatud ja seda loeti väljasurnuks, teatas ülikooli pressiteenistus.

russia-tomsk
Tomski oblast. Allikas: russianlessons.net

Nädalapikkuse ekspeditsiooni jooksul käisid teadlased viies asustatud punktis (Novojugino, Starojugino, Bondarka, Naunak, Lozunga) ja rääkisid kuue handi ja sölkupi dialekti kõnelejaga. Bondarka külas kohtusid nad Valentina Smolentsevaga, kes osutus handi keele aleksandrovo dialekti valdajaks. Seda dialekti pole varem keegi üles kirjutanud, kuid seejuures on väga huvitav, et dialektis on säilinud handi keele väga arhailised vormid, mida ei kohta üheski Lõuna-Siberis kõneldavas handi keele dialektis.

Teadlaste mitmetunnised elava keele salvestused on hindamatu väärtusega materjal. “Loodame väga, et meil õnnestub leida ka teisi selle dialekti rääkijaid,” ütles laboratooriumi juhtiv teadustöötaja Julia Normanskaja. Ta lisas, et esimesed ekspeditsioonid neisse kohtadesse korraldas keeleteadlane Ljudmila Kalinina 1960ndatel, kuid ta tegi vaid kirjalikke märkmeid. 2010. aastal korraldas sinna ekspeditsiooni keeleteadlane Olga Kazakevitš, kes uuris keele grammatikat.

Praeguse ekspeditsiooni käigus avastasid teadlased, et dialektides on toimunud suured muutused. „Isegi selle mõne aasta jooksul pärast Kazakevitši ekspeditsiooni on dialektid katastroofiliselt kadunud. Surnud on küllaltki palju keele kõnelejaid − nendega kaob keel ja selle grammatiline struktuur. Samas foneetika on jäänud 80 aasta jooksul samaks,” kommenteeris Julia Normanskaja. Sel suvel on kavas uurimused ka teistes Tomski oblasti asustatud punktides, eelkõige Aleksandrovo rajoonis, kust teadlased loodavad leida selle dialekti kõnelejaid. Teadlased rõhutasid, et uurimistööd tehakse tihedas koostöös kohaliku administratsiooniga.

Ekspeditsiooni toetati Tomski ülikooli suurprojektist, mille käigus kavatsevad teadlased luua kolme aasta jooksul siberi keelte andmebaasi ning töötada välja suulise keele ja kirjakeele näidete korpuse. Projekti toetati föderaaleelarvest 90 miljoni rublaga (1,5 miljoni euroga).

Allikas: Томские ученые обнаружили считавшийся вымершим диалект хантыйского языка