Rahvusteaduste auhinna laureaadid kuulutatakse välja hõimupäeval, oktoobrikuu kolmandal laupäeval.
2023
Ühtekokku kandideeris auhinnale 4 soome-ugri teadlast ja kollektiivi.
- Hõimurahvaste rahvusteaduste 2023. aasta auhinna pälvisid Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov 21. sajandi udmurdi kultuuri uurimise eest. Laureaate tunnustati kaksikteose „Современная удмуртская культура I, II“ („Nüüdisaegne udmurdi kultuur I, II“, 2020-21) koostamise ja toimetamise eest. Kogumik on valminud koostöös udmurdi uurijatega ning vaatleb 21. sajandi, s.o kaasaegse udmurdi kultuuri erinevaid tahke: sotsiaalsete protsesside kulgemist ja poliitilisi olusid, keele, kirjanduse, etnomusikoloogia, rahvausundi jpm aspekte.
- Hõimurahvaste teadusauhinna kategoorias, millega tunnustatakse Uurali keeltes avaldatud teadustöid, seekord auhinda välja ei antud.
2022
Ühtekokku kandideeris auhinnale 8 soome-ugri teadlast ja kollektiivi.
- Hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhinna pälvis sel aastal neenetsite vaikimist uurinud lingvist ja antropoloog Roza Laptander. Tunnustuse pälvis ta 2020. aastal Rovaniemis Lapi ülikoolis kaitstud doktoritöö eest teemal “Kui me saime endale põhjapõdrad, kolisime tundrasse elama: Jamali neenetsite suuline ja vaikitud ajalugu”.
- When we got reindeer, we moved to live to the tundra: The Spoken and Silenced History of the Yamal Nenets
- Hõimurahvaste teadusauhinna kategoorias, millega tunnustatakse Uurali keeltes avaldatud teadustöid, seekord auhinda välja ei antud.
2021
Ühtekokku kandideeris auhinnale 14 soome-ugri teadlast ja kollektiivi.
- Hõimurahvaste programmi rahvusteaduste auhinna pälvisid Mordva vabariigi humanitaarteaduste instituudi teadlased – Galina Kurševa, Nina Jurtšenkova ja Igor Zubov – entsüklopeedilise teose “Мордовская мифология” (“Mordva mütoloogia”, Saransk 2020) eest.
- Tegemist paarkümmend aastat koostatud koguteosega, mis on nii sisult kui ka haardelt võimas ja märgiline kollektiivne uurimus. Teosel on oluline mõju valdkonna teadustööle ning teadmiste levikule laiemas kultuurihuviliste ringis ka väljaspool Mordvat ja Venemaad.
- Hõimurahvaste teadusauhinna kategoorias, millega tunnustatakse Uurali keeltes avaldatud teadustöid, seekord auhinda välja ei antud.
2020
Ühtekokku kandideeris auhinnale 32 soome-ugri teadlast
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alase teadustöö kategoorias pälvis auhinna TIMOFEI MOLDANOVI oma teoste „Сакральные песни медвежьего праздника казымских хантов“ (Jakutsk 2017), „Песни реки Казым“ (Tjumen 2019) ja „Медвежьи игрища. Первый день“ (Hantõ-Mansiisk 2019) eest.
Timofei Moldanov on võtnud endale teadusliku missiooni dokumenteerida, teaduslikult uurida ja lahti seletada handi karupeiede traditsiooni. Tema uurimustest on tuntav sügav kultuuritundmine — konkursile esitatud teosed on vaid osa suuremast tööst, mida Moldanov on selles vallas teinud. Ta on suure pühendumuse ja oma pikaajalise teadusliku tegevuse käigus teinud kättesaadavaks suure hulga handi kultuuriga seotud teadmisi. - 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö kategoorias pälvisid auhinna IVAN TARAKANOVI ja NATALJA KONDRATJEVA oma uurimustöö eest „Удмурт кыллэн исторической лексикологиезъя ужпумъёс“ (Ižkar 2019).
Ivan Tarakanovi (1928–2015) ja Natalja Kondratjeva töö annab põhjaliku ülevaate udmurdi ajaloolisest leksikoloogiast, sh nii sõnavara ajaloo uurimisest kui ka sõnaraamatute ajaloost. Uurimuses tuuakse esile udmurdi sõnavara kihistused alates uurali päritolu sõnadest kuni ühispermi sõnavarani. Samuti vaadeldakse laensõnu turgi keeltest (bulgari, tatari, baškiiri), araabia ja pärsia (tatari keele vahendusel), vene ja teistest indoeuroopa keeltest (vene keele vahendusel). - Kuna osaliselt on tegemist Ivan Tarakanovi (1928–2015) mälestusteosega, on raamatusse lisatud ka meenutusi legendaarsest udmurdi keeleteadlasest.
2019
Ühtekokku kandideeris rahvusteaduste auhinnale 20 soome-ugri teadlast.
- 1) uurali rahvaste rahvusteaduste alase teadustöö kategoorias
- NIKOLAI ANISIMOVILE monograafia «Диалог миров» в матрице коммуникативного поведения удмуртов» / „Maailmadevaheline dialoog udmurtide kommunikatiivse käitumise maatritsis“ (Tartu 2017) eest.
- Anisimovi kopsakas monograafia kätkeb Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakonnas 2017. aastal kaitstud doktoritööd. Uurimuses antakse ülevaade udmurdi loodususundi maailmapildist, seejuures arusaamadest elavate ja surnute maailmade vahelise suhtluse võimalikkusest. Rituaalse käitumise analüüsis keskendub autor eeskätt matusekombestiku, esivanemate mälestamise ja vastsündinute kohtlemisega seotud tegevustele ja uskumustele. Tegemist on tiheda analüütilise tööga ning kiiduväärt on ka raamatu lõpus välja toodud udmurdi usundi lühiteatmik.
- 2) uurali keeltes avaldatud teadustöö kategoorias
- VITALI MIHAILOVILE monograafia «Калык ойпого – калык чон поянлык» (Joškar-Ola 2017) eest.
- Mihailovi monograafia mari suulisest rahvaloomingust koosneb kahest osast. Teose esimeses osas on esitatud (populaar)teaduslik ülevaade mari rahvaluule ajaloost, selle teooriast ja praktikast, põhjalikult on käsitletud kalendritähtpäevi ja seejärel žanriti kõiki mari folkloori alaliike. Autor lähtub seisukohast, et folkloorimaterjal on omapärane ajalooline dokument, mis koos teiste teadustega võimaldab luua (objektiivse) pildi mari rahva ajaloost. Folklooriteostes peegelduvad mari rahva arusaamad ümbritsevast maailmast, vaated elule, rahvafilosoofia ja etnopedagoogilised tõekspidamised. Monograafia teine osa esitab näiteid mari folkloorist. Raamat on mõeldud abivahendiks kooliõpetajaile, üliõpilastele, raamatukogutöötajaile ja folkloorikollektiividele.
2018
Ühtekokku kandideerisid rahvusteaduste auhinnale komi, udmurdi, mari, mordva, neenetsi ja vepsa teadlased – kokku 14 Venemaa soome-ugri teadlast.
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Mordva teadlane VLADIMIR ABRAMOV – monograafia „Мордовия в 1939-1953 годах“ (“Mordva aastatel 1939–1953”)
- 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Komi teadlane ANATOLI RAIKIN – monograafia „Вöр-васа олысьяс“.
2017
Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid komi, udmurdi, mari, mordva, neenetsi ja vepsa teadlased – kokku 14 Venemaa soome-ugri teadlast.
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Udmurdi teadlane TATJANA DUŠENKOVA – venekeelne monograafia “Неомифологизм в удмуртской поэзии середины 1990-х годов: Очерк поэтической интерпретации” (“Neomütologism 1990ndate keskpaiga udmurdi luules: poeetilise interpretatsiooni põhijooned)
- 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Komi teadlane JEVGENI TSÕPANOV – komikeelne monograafia “Вынйöра да мича – миян коми кывным” (“Võimas ja kaunis – meie komi keel”)
2016
Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid udmurdi, vepsa, saami ja mari teadlased – kokku 12 soome-ugri teadlast.
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Vepsa teadlane IRINA VINOKUROVA − venekeelne monograafia «Мифология вепсов. Энциклопедия» (“Vepsa mütoloogia. Entsüklopeedia”)
- 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Uurali keeltes avaldatud teadustöö eest sel aastal auhinda välja ei antud, kuna vastavaid teadustöid konkursile ei saadetud.
2015
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Mari teadlane RAISSIJA KUDRJAVTSEVA – venekeelne monograafia «Генезис и динамика поэтики марийского рассказа в контексте литератур народов Поволжья» (Mari lühiproosa poeetika genees ja dünaamika Volga-äärsete rahvaste kirjanduse kontekstis)
- 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Mari teadlane NADEŽDA FEDOSSEJEVA – mäemarikeelne monograafia «Сӹлнӹшая шӹдӹрвлä. Кырык мары писательвлäн творческий портретӹштӹ» (Sõnakunstnikud. Mäemari kirjanike loomingulised portreed)
2014
Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid mansi, komi, udmurdi, ersa, mokša, mari ja karjala teadlased – kokku 15 soome-ugri teadlast.
- Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Komi teadlane NIKOLAI KUZNETSOV – venekeelne monograafia «Пространственная семантика местных падежей коми языка (когнитивный анализ)» (Komi keele kohakäänete ruumisemantika (kognitiivne analüüs))
- Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Konkursile saadetud teoste puudumise tõttu auhinda välja ei antud.
2013
Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid handi, mansi, komi, udmurdi, ersa ja mari teadlased – kokku 19 soome-ugri teadlast.
- 1)Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Komi teadlane VIKTORIA VLASSOVA – venekeelne monograafia „Старообрядческие группы коми: конфессиональные особенности социальной и обрядовой жизни“ (Komi vanausuliste grupid: sotsiaalse ja rituaalse elu konfessionaalsed iseärasused)
- 2)Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Konkursile saadetud teoste vähesuse tõttu auhinda välja ei antud.
2012
Rahvusteaduste auhinnale kandideerisid mari, udmurdi, komi, mokša, ersa, handi, mansi, vepsa, karjala, ingeri-vadja-isuri, liivi ning saami teadlased – kokku 25 soome-ugri teadlast.
- 1) Uurali rahvaste rahvusteaduste alane teadustöö
- Liivi teadlane VALTS ERNŠTREITS – lätikeelne monograafia “Lībiešu rakstu valoda” (Liivi kirjakeel)
- 2) Uurali keeltes avaldatud teadustöö
- Mari teadlane OLEG SERGEJEV – marikeelne monograafia “Марий йылме. Стилистика” (Mari keel. Stilistika)