Jäta menüü vahele
Hõimupäevad 2018 plakat
Hõimupäevad 2018 plakat

HP 2018 Ida-Virumaal


Konverents

Korraldustoimkond: Szilárd Tóth (toimkonna esimees, TÜNK, TLÜ), Olga Burdakova (TÜNK), Mart Rannut (TÜNK), Helle Kuldsepp (Narva Ingerisoomlaste Selts), Jelizaveta-Kaarina Kostandi (TÜ), Sergei Mõznikov (Vene TA keeleteatuse instituut, A. I. Herzeni nimeline Venemaa Pedagoogikaülikool), Zoja Rjabchikova (A. I. Herzeni nimeline Venemaa Pedagoogikaülikool), Sven-Erik Soosaar (EKI), Julia Nikolina (TÜNK). 
Toetajad: Eesti Kultuurkapital ja Soome Suursaatkond Tallinnas.

Konverentsi esinejad ja teemad on leitavad siit.

19.–20. oktoobrini 2018 toimub Tartu ülikooli Narva kolledžis III rahvusvaheline teaduskonverents „Uralo-indogermanica“. Konverentsile oodatakse keele-, kirjandus-, rahvaluule- ja muusikateadlasi, ajaloolasi, etnograafe, etnolooge ning arheolooge. Konverentsi eesmärgiks on uurali/soome-ugri (soome, eesti, ungari jt) ning indoeuroopa (germaani, slaavi, balti, armeenia, indoiraani jt) keelte ja kultuuride võrdlev või kõrvutav uurimine. 

Toimumiskohad: Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Raekoja plats 2, 20307 Narva & Hotell Inger, Puškini 28, 20306 Narva. Konverents algab 19. oktoobril kl 12 (Tallinnast pääseb hommikuse rongi ja bussiga), lõppeb 20. oktoobril orienteeruvalt kl 16. Konverentsi eelõhtul ja 19. oktoobril saab kultuuriprogrammi nautida.

Konverentsi ettekanded ilmuvad Udmurdi Riikliku Ülikooli eelretsenseeritavas ajakirjas Yearbook of Finno-Ugric Studies, mille klassifikaatoriks on 1.2 lisaks Narva Kolledži sarjas “Studia humaniora et paedagogica collegii Narovensis” ning Võru Instituudi toimetistes.

Sündmused

Näitus

Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017

24.09 – 07.11.2018 – Narva linnuses (5. korruse galeriis)

Eesti Rahva Muuseumi foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. Visuaal-antropoloogiline eksperiment kõrvutab eri aegu, salvestustehnikaid (filmikaamera aastal 1993 ning digikaamera 2017), mitmeid kombestikuga seotud objekte-esemeid ning uurijate arusaama kultuuri talletamisest pildis ja videos. On märkimisväärne, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – 2017. aasta palvustel osalesid juba 1993. aasta palvetajate lapsed.

Viiekeelne (eesti, udmurdi, inglise, prantsuse, vene) näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm. Koostöös Välisministeeriumiga on näitus rändamas Venemaal, Ungaris, Prantsusmaal jne.

Kuraatorid: Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze
Kujundaja: Jane Liiv
Fotod: Arp Karm (1993), Eva Toulouze ja Nikolai Anisimov (2017)
Video: Aado Lintrop 1993, Nikolai Anisimov 2017
Idee autor ja projektijuht: Svetlana Karm