COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne Hõimupäevade tervikprogramm toimub. Kuna aga 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata. Allpool avaneb näitusteprogramm (täiendamisel!). Sisulise ülevaate saab ka lehekülgedelt Kontserdid, Konverents ja Kirjandus.
Kava on täiendamisel!
→ Liubov Koobase näitus “Valge laul valgesse” Rahvaülikooli Südalinna majas (Tallinn, Estonia pst 5a) Palume külastus eelnevalt kokku leppida tööpäevadel tel. 56 901 707
Eksponeeritud on Põhja-Udmurdi rahvamustrite ainetel loodud gobeläänid. Folkloorinõukogud korraldatud näitus on avatud oktoobri lõpuni
→ Zoya Lebedeva graafika näitus “Vaidu Vidil kinkis paberi” Rahvaülikooli Vanalinna majas (Tallinn, Vene 6) Palume külastus eelnevalt kokku leppida tööpäevadel 58 877 165
Eksponeeritakse autori graafilisi töid, mis on kantud paberitele, mis talle kunagi kinkinud tema armastatu, tuntud Eesti dokumentaalfilmi tegija Vaidu Vidil. Folkloorinõukogu korraldatud näitus on avatud oktoobri lõpuni.
→ “Hõbedast rauani “– Ungari metallikunstnike ühisnäitus
Ungari kultuuri instituudi galeriis (Piiskopi 2, 10130 Tallin)
Kui Euroopa lääneosas mõistetakse metallehistöö ja ehtekunsti all eelkõige kullassepakunsti, siis Ungari tänapäeva metallikunstnikud on piire laiendanud, kasutades ära eri metallide võimalusi. Kõige paremini peegeldub taoline ainulaadne ja väga ungaripärane lähenemine skulptuurides.
Näitus avab tänapäevase Ungari metallikunsti saladusi pisiplastikast ja ehetest suurevormiliste taiesteni. Esitletavad kunstnikud: Vendel Bicsár, Sándor Oláh, Zoltán Tóth, József Kótai, László Kálmán, Éva Molnár, István Schuszter, Katalin Katona. Esindatud on kolm erinevat kunstnikepõlvkonda.
→ Lyudmila Yamurzina fotonäitus “Idamari naine ja tema maailm” Pelgulinna majas (Telliskivi 56) oktoobri lõpuni igal tööpäeval kell 10-16
Näituse autor on Miškino külas (Miškino raj, Baškortostani Vabariik) sündinud noor idamari naine Lyudmila Yamurzina, kes lõpetas Tartu Ülikooli doktorantuuri etnoloogia eriala 2011. aastal. Näituse koostas ta välitöödel (juuli-august 2009) Baškortostani Vabariigi Birski ja Miškino rajoonis elavate idamarilaste juures kogutud materjalidest.
→ Rändnäitus „100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist” (koostajad Jaak Prozes ja Peep Pillak, kunstnik Peeter Laurits) alates 14. oktoobrist Rakvere kultuurikeskuses. Avamisel kell 18 tutvustab näitust Jaak Prozes;
→ „Veelinnurahvas: Lennart Meri filmirännakud 1969–1988” – Saverna raamatukogus. Alates 13. oktoobrist Halliste rahvamajas; Avamine kell 17, näitust tutvustab Madis Arukask.
→ “Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017” – Jõhvi kontserdimajas kuni 31.10.
→ Veebinäitus “Kolm keelemeest: Julius Mark, Julius Mägiste ja Paul Ariste”
2020. aastal möödub 130 aastat Tartu Ülikooli esimese uurali keelte professori Julius Margi, 120 aastat Tartu Ülikooli esimese eestlasest läänemeresoome keelte professori Julius Mägiste ning 115 aastat nende mantlipärija, sõjajärgse Tartu Ülikooli soome-ugri keelte professori Paul Ariste sünnist.
Oma mitmekülgse tegevusega on need kolm keelemeest läinud teaduslukku nii Eestis kui kaugemal. Veebinäitus annab ülevaate nende elust ja tööst ning pakub piltide ja mälestuskillukeste abil võimaluse tutvust teha Eesti soome-ugri keeleteaduse ajalooga.
Eesti Rahva Muuseum on kokku pannud veebituurid, mis tutvustavad meie sugulasrahvaste elu-olu, kombeid ja traditsioone. Videotes kõnelevad ERMi giidid ja muuseumiõpetajad. Esimene video kõneleb soome-ugri keelesugulusest. Kõneleb muuseumiõpetaja ja ka Fenno-Ugria Noorte (MTÜ Hõimulõimed) üks eestvedaja Anti Lillak. Kui video lõpuni vaadata, avanevad videod meie erinevate sugulasrahvaste – maride, ersade, mokšade, saamide, hantide, komide, udmurtide, karjalaste ja vepslaste kohta. Tegemist on väärtusliku videomaterjaliga kõigile õpetajatele, et soome-ugri teemat õpilastele digivahenditega tutvustada. Kõiki videosid saab näha klõpsates lingile.
Tee akkuna avõõ! (Vadja)
Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.
Hõimukuu kõrghetk on küll oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatav hõimupäev, kuid tegelikult katab MTÜ Fenno-Ugria Asutuse koordineeritav soome-ugri rahvaid tutvustav festival juba ühtlaselt kogu oktoobrikuu.
Eesti legendaarse akvarellisti näitus "Sugulasrahvastel külas. Joonistusi ja akvarelle" on TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis avatud 21. detsembrini.