Jäta menüü vahele
Foto: Siim Lõvi ERR

“Varjus ja valguses”

Kuraatorid: Kaarel Eelmaa ja Meelis Tammemägi
Galerii on avatud: kolmapäevast laupäevani kell 12.00 – 20.00
Pühapäeviti kell 12.00 – 18.00

SOLARIS Galeriis on võimalik külastada Evi Tihemetsa isiknäitust “Varjus ja valguses”. Näituse kesksel kohal on 1999. aastal valminud soome-ugri mütoloogiast inspireeritud graafilised lehed, kus kunstivormi on valatud autori unenäod. Müstilisi unenäomasastikke ääristavad  kunstiks vormunud päikesetõusud ja -loojangud, mis on saanud inspiratsiooni kunstniku suvekodust Tapurlas. Lisaks veel abstraktsete kollaažidena jäädvustunud loodusvaated ja mõned esimesed ning kõige olulisemad näituste plakatid. Kõik see on väga miniatuurne osa autori pikast loometeest, kuid siiski oluliste majakatena aitavad need teosed avarates loomevetes veidi orienteeruda. Kogu antud kunstilist kõiksust ja kulgemist on saatmas müstiline, soe ja särav päikeseratas, kumades teostest ka kõige pimedamas öös.

Mõned päevad tagasi 90. juubelisünnipäeva tähistanud kunstnik Evi Tihemets (snd. 1932 Tapal) on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1958. aastal ning on seejärel töötanud vabakutselise kunstnikuna. Tihemets on viljelenud väga erinevaid tehnikaid, eelkõige värvilist litograafiat, pehmelakki ja teisi sügavtrükitehnikaid, segatehnikaid. Ta on loonud nii pisigraafikat, portreesid kui ka monumentaalseid suurvorme, illustreerinud raamatuid, kujutanud nii loodust kui ka tööstusmaastikke. Tihemets on pälvinud Wiiralti kunstiauhinna (2011) ning Kristjan Raua preemia (1992, 2013).

“Pühendus”

SOLARIS Keskuse aatriumis on eksponeeritud ka Evi Tihemetsa graafika näitus "Pühendus", mis on loodud kunstniku kauaaegse abikaasa Ants Viirese mälestuseks. Kollaažideks vormunud Viirese poeesia on sündinud suvepäevadel ja öödel, vanas kalurihütis Taburlas, mida saarnud need samad imelised päikesetõusud ja -loojangud.

Entoloog ja kultuuriloolane Ants Viires avaldas teedrajavaid uurimusi paljudest rahvakultuuri valdkondadest puutööndusest usundini ja rahvakunstist toiduajalooni. Ta oli mitme põlvkonna etnoloogide õpetaja ja juhendaja, uurimissuundade algataja, samuti ERMi ja Eesti Vabaõhumuuseumi autoriteetne nõustaja.

Mõlemad näitused jäävad avatuks 5. septembrini.