Jäta menüü vahele

Soome-ugri ja samojeedi rahvad vol 2

Näitus kuulub soome-ugri kultuuripealinna programmi.

Koostajad: Svetlana Karm, Indrek Jääts ja Laur Vallikivi ning kujundanud Jane Liiv.

Näituse juurde kuulub ERMi ja Regio koostööna valminud soome-ugri ja samojeedi rahvaste asualade kaart ühes uusima infoga nende rahvaste arvukusest.


Mobiilne rändnäitus “Soome-ugri ja samojeedi rahvad vol 2” jätkab retke Eestis, sest soome-ugri kultuuripealinna tiitel on 2021. aastal Abja-Paluoja hoida. Nii saabub Tartusse maailmakongressile ka kultuuripealinna sümbollind Tsirk.

Näitus tutvustab soome-ugri ja samojeedi rahvaid, keda seob omavahel keelesugulus. Stendinäitus koosneb lühikestest ülevaatlikest tekstidest iga uurali rahva kohta eraldi ning erinevatel aegadel tehtud fotodest. Valdav osa näitusepilte on pärit ERMi fotokogust ning tehtud ERMi teadurite ja fotograafite poolt; üksikuid vanemaid fotosid on saadud vahetusena Soomest, Venemaalt, Ungarist ja mujalt ning osa soomeugrilaste tänapäeva kajastavaid  pilte on pärit Eesti noorema põlvkonna uurijate erakogudest. Meeleolukate piltide keskmes on soomeugrilased oma igapäevastes tegevustes neid ümbritsevas keskkonnas.

Näituse eesmärk on näidata, et soome-ugri ja samojeedi rahvad on põlisrahvad ning põlistel kommetel on nende kaasaegsel arengul ja selle kulgemise omapäral oma kindel koht. Tegemist on osaga maailma kultuurilisest mitmekesisusest, mille vastu Eesti Rahva Muuseum on tundnud huvi alates oma loomisest ning mis on meile emotsionaalselt kõige lähemal.

Näitus on varem esil olnud juba Vuokkiniemi ja Kuhmo regioonis, rännanud mööda Soomet ning külastanud ka Helsingi Ülikooli soomeugri keeleteaduskonda.

5.-30.06.2021
Heimtali rahvamaja
VIII maailmakongressi logo

Sündmus on osa sarisündmusest VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress