Jäta menüü vahele

Näitus: “Randali / Randlane” kohtumine liivi kultuuriga

Reedel, 9. novembril 15.00 avatakse Viljandis Sakala keskuses näitus „Randali/ Randlane”. Juba kuuendat suve järjest on Liiviranna ühing “Randalist” korraldanud koostöös maalikunstnikest Ieva Liepina ja Agnija Ģērmanega erilist töötuba “Līvzeme”. Näitus “Randlane” tutvustab kunsti, mis on sündinud selles vabaõhutöötoas. Näitusel on väljas Eesti, Soome, Ungari, Läti, Leedu, Lõuna-Koera, ja Valgevene kunstnike tööd.
Tööd pole aga võrsunud klassikalisest töötoast. Seda häppeningi korraldades on püütud kokku tuua üsna laias skaalas erinevaid põlvkondi ja stiile, kes keskenduvad kohalike traditsioonilise elulaadi põhjalikule uurimisele. Mõte maalida portreid sündis soovist siduda projektiga kohalikud elanikud võimalikult tihedalt, et nende roll oleks huvitav ja nende kaasaegsed näod jäädvustataks tuleviku heaks nii, nagu näevad neid kaasaegsed kunstnikud. Neid ilusaid hetki, kohalikke lugusid, läbipõimunud perekondlikke sidemeid ja ainulaadseid elulugusid on jäädvustanud kunstnikud oma loominguga ning nüüd on need Teie ees
Praktiliselt väljasurnud liivlaste keel kuulub soomeugri keelerühma; seetõttu tundus igati loomulik kutsuda töötuppa osalema kunstnikke sama keelerühma esindavatest maadest. Juba neli aastat on vabaõhutöötoa korraldamisega seotud olnud Balassi Instituut Ungarist, pidades sidet professionaalsete ungari kunstnikega ja toetades nende laagris osalemist. Tänu koostööle instituudiga ja nende pühendunud tegevusele korraldati valminud töödest 2017. aastal näitus Tallinnas ja ka selle aasta loomingust korraldatakse näitus mitmel pool Eestis ja Ungaris. Näitus „Randali/Randlane” on pühendatud Läti Vabariigi sajandale sünnipäevale.
Ungari Instituut aitab levitada igakülgset teavet Ungari kohta ning arendab Ungari ja Eesti vahelisi kultuurisuhteid laiemalt. Instituudi põhitegevuseks on korraldada ungari kultuuri tutvustavaid üritusi. Näitus jääb avatuks 5. detsembrini.

Lisainfo: Siiri Erm-Nairismägi programmijuht Ungari Instituut/ Ungari Suursaatkond unginst@unginst.org.ee 6440445

9.11.-5.12.2018
15:00-17:00