Jäta menüü vahele

100 aastat soome-ugri iseolemist

Raamatukogu 2. korrusel avatud rändnäitus käsitleb eestlaste ja meie hõimurahvaste autonoomiate ning iseseisvuse kujunemist saja aasta eest.

Koostajad: ajaloolased Jaak Prozes ja Peep Pillak, toimetaja Kadi Sarv, kunstnikud Peeter Laurits ja Kadri Liis Rääk.
Väljaandja: MTÜ Fenno-Ugria Asutus

Rändnäitus “Kellele iseseisvus, kellele autonoomia. 100 aastat soome-ugri iseolemist.” käsitleb eestlaste ja meie hõimurahvaste autonoomiate ning iseseisvuse kujunemist saja aasta eest. Sellal toimusid pöördelised sündmused kogu Venemaal ja Euroopas, lisaks Eesti, Soome ja Ungari iseseisvumisele saavutasid territoriaal-autonoomia Nõukogude Venemaa suuremad soome-ugri rahvad – mordvalased, udmurdid, marid, komid ja karjalased.

Neile sündmustele pühendas Fenno-Ugria 2018. aastal ERMis toimunud hõimupäevade konverentsi, mis oli ühtlasi osa soome-ugri rahvastele suunatud Eesti 100. sünnipäeva välisprogrammist. Kuna huvi seni käsitlemata teemavaldkonna vastu oli suur, koostasime konverentsi ette valmistamise käigus meieni jõudnud materjalidest teabenäituse, mis aitaks tutvustada  sugulasrahvaste ajalugu ning iseseisvuspüüdlusi laiemalegi üldsusele.

Selleks aitasid konverentsil osalenud väljapaistvad ajaloolased juurde hankida hulga foto- ja tekstimaterjale, millele lisasime omalt poolt nende rahvaste ajalugu käsitlevat üldist informatsiooni.

7.-30.06.2021
Tartu Ülikooli raamatukogu, Tartu
VIII maailmakongressi logo

Sündmus on osa sarisündmusest VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress