Jäta menüü vahele
Viljandi Pärimusmuusika Ait. Allikas: kylauudis-portaaleee
Viljandi Pärimusmuusika Ait. Allikas: kylauudis-portaal

Peakontsert Viljandis

Hõimupäeva kontserdil Viljandi Pärimusmuusika Aidas esinevad legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva ja mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019.

Koostöös MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskusega.

Pilet: 3 € (pensionärid, üliõpilased) / 5 €
Piletid on müügil Piletilevis ja kohapeal.

Alg-, põhi- ja gümnaasiumiõpilastele sissepääs õpilaspileti alusel tasuta.


Hõimupäeva kontserdil Viljandi Pärimusmuusika Aidas esinevad legendaarne ersa meestelauluansambel Toorama, neenetsi pärimuslaulikud Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva ja mari lauluansambel Untšo üžara soome-ugri kultuuripealinnast 2019.

Untšo üžara
Untšo üžara on Morko rajoonis asuva soome-ugri kultuuripealinna 2019 Šorunža folkloorikollektiiv. Mari folklooriansambel Untšo üžara on tegutsenud alates 2010. aastast. Nad on tutvustanud mari rahvakultuuri väga paljudel festivalidel ja konkurssidel ning ansamblit on pärjatud arvukate auhindadega. Untšo üžara suurepäraseid etteasteid oodatakse alati ka pidudel ja koosviibimistel.

Toorama
Legendaarse pärimusmuusiku Vladimir Romaškini (1951-2002) poolt 1990. aastal loodud ja alates 2017. aastast ka tema nime kandev folklooriansambel Toorama kannab edasi mitmehäälset ersa-mokša meestelaulu traditsiooni. See kogu maailmas unikaalne laulmisviis ongi meie päevini säilinud just tänu Vladimir Romaškini tegevusele.
Toorama esituses kõlav mitmehäälne meestelaul on voogav, pikaldane ja väga intensiivne. Koos lauluga tutvustatakse ka oma rahvaste iidseid tavasid, kus on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus. Mordva pulma on nimetatud isegi rahvalauludest koosnevaks ooperiks. Toorama tähendab mordva mütoloogias kuningas Tjuštja sarve. Sarve tuleb häda korral puhuda, et kutsuda kuningas teisest ilmast tagasi hävimisohus maad ja kultuuri taastama.
Mordvamaa rahvaste muusikat on ansambel tutvustanud mitmel pool maailmas: Soomes, Lätis, Rootsis, Šveitsis, Prantsusmaal, Suurbritannias ja mujal. Ansambel on korduvalt käinud ka Eestis, hõimupäevadel esineti viimati 2008. aastal.

Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva
Põhjarahvaste esindajad, neenetsid Tatjana Lar ja Elena Ufimtseva on pärit Jamal’i poolsaarelt, Salehardist. Nad valdavad neenetsite traditsioonilise laulu- ja tantsukultuuri ja õpetavad seda ka Eesti huvilistele Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuvas tantsutoas. Tatjana Lar on Põhjarahvaste Kultuuride Keskuse metodist, neenetsi folkloori asjatundja ja laulja. Juba 1970. aastatel alustatud esinemiste geograafiline mõõde on hämmastav, ulatudes Põhja-Venemaa kaluriküladest New Yorki ja Tuneesiani välja.

18.10.2018
19:00-20:30
logo

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad 2018