Jäta menüü vahele

Fenno-Ugria mündi esitlus ja müük

Võidukavand nimega “Eluring” põhineb Äänisjärve kaljujoonistel. Kujundatud sümbolid – kütt, põder, päike, veelind – moodustavad soomeugrilaste sümboolse eluringi.

Münt lastakse pankade ja jaekaubanduse kaudu ringlusse VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressi avapäeval. 
Mündi tiraaž on 1 000 000 (üks miljon).
Mündikaartide tiraaž on 12 000 ja üks kaart maksab 10 eurot.
Müntide ja mündikaartide müük algab 16. juunil kell 12 Omniva e-poes. 
NB! ERMi ja Eesti Panga muuseumipoed ning postkontorid münte ei müü!

Soome-ugri rahvad saavad kongressiaastal omanimelise erikujundusega mündi. Soome-ugri rahvastele pühendatud kaheeurosed kujundavad kunstnikud Al Paldrok ja Madis Põldsaar. Mündid tulevad käibele 2021. aasta sügisel.

Võidukavand nimega “Eluring” põhineb Äänisjärve kaljujoonistel. Kujundatud sümbolid – kütt, põder, päike, veelind – moodustavad soomeugrilaste sümboolse eluringi. Mündi keskne kujund on veelind, sest just see olend kõigi soome-ugri rahvaste kunstis ja folklooris esindatud.

Veelinnu kujutisi esineb rohkesti ka vastavate alade arheoloogilistes leidudes kiviajast (kuhu kuuluvad ka Äänisjärve kaljujoonised) kuni rauaajani välja. Meie rahvastel on levinud veelindudega seotud maailma sünni müüdid. Praeguseid ja muistseid soomeugrilasi võib pidada veelinnurahvaks.

Lennart Meri tegi juba aastail 1969-1970 samateemalise dokumentaalfilmi “Veelinnurahvas”, mis käsitles pea kõiki soome-ugri hõime, näidates ehedalt eesti hõimurahvaste iidseid traditsioone. Äänisjärve kaljujoonised on esitatud lülitamiseks UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Mündil kujutatud tähed ja numbrid on millimeetri kõrgused. Peegelpindne osa on tähistatud musta värviga ning matistatud osa on tähistatud halli värviga. Kõrgeimal osal on tekst “Eesti 2021” ning  madalaimal “Fenno-Ugria”, mida ümbritsevad sümbolid ja äärisring.

Eesti Panga nõukogu valis võitja välja 45 töö hulgast.

Võidutöö autorid

Al Paldrok käis mündil kujutatud sümboleid kaljudelt kopeerimas 1984. aastal teadusliku ekspeditsiooni raames. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri erialal ning õppinud ka Helsingi ja Oslo kunstiakadeemias. Paldrok on kontseptuaalse kunstiõppeasutuse Academia Non Grata üks rajaja ja üleilmse Non Grata kunstigrupi juhtfiguur.

Madis Põldsaar on enam kui kümneaastase kogemusega graafiline disainer, kes on spetsialiseerunud äriväärtusi ja isikupära esindavate logode ning brändi identiteedisüsteemide väljatöötamisele. Igapäevase töö kõrval oma disainiettevõttes Beaugeste on tema kirg vektorportreede loomine.

16.06.2021
Omniva e-pood (v.t. Piletid)
12:00-23:59
VIII maailmakongressi logo

Sündmus on osa sarisündmusest VIII soome-ugri rahvaste maailmakongress