Jäta menüü vahele
29.11.2016

Soome-ugri teater ei ole surnud − see elab!

Joškar-Olas, M. Šketani nimelises Mari rahvusteatris toimus 12.−19. novembril traditsiooniline rahvusvaheline soome-ugri teatrifestival Maiatul. XI festivali põhiteema oli rahvuslike traditsioonide järjepidevus.

Festivalil osales 13 teatrikollektiivi: Mäemari draamateater, Mari noorsooteater, M. Šketani nimeline Mari rahvuslik draamateater, konkursi väliselt Mari vabariiklik nukuteater, Udmurdi riiklik rahvusteater, V. Savini nimeline Komi riiklik teater, Permi-komi A. M. Gorki nimeline rahvuslik draamateater, Komi vabariigi rahvuslik muusikateater, Mordva riiklik draamateater (Kudõmkar), Karjala rahvusteater, Kazõmi küla handi-mansi tohumaskide teater, obi-ugri rahvaste teater Päike ja Soome teater Vapaa Vyöhyke – Vaba ala.

Otsingulised  ja uuenduslikud etendused

Festivali žürii töös osalenud Eesti lavastaja Anne Türnpu tõi tänavusest programmist välja Kudõmkari teatri lavastuse “Külm suvi”. “Tegemist oli verbatim tehnikas loodud tekstiga, näitlejad käisid küla(de)s korjamas pärimust surmast, mis pärast dramaturgi käes muutus näidendiks. Lavastajaks on noor ja otsinguline Stepan Pektejev, kes hiljaaegu lavastas ka Tallinna Vene draamateatris.”

Teiseks juhtis Türnpu tähelepanu Kazõmi tohumaskide teatrile. “Tegemist on sotsiaalprojektiga, mis aitab probleemseid lapsi handi identiteedi leidmisel. Nägime väga omanäolist, uhkete transformatsioonidega objektiteatrit, mis usub, et kõigel on hing. Nende etenduses tekkis uus teatrikeel.”

Auhinnad

Festivali žürii koosseisus Janne Saarakkala, Jelena Glebova, Sergei Pronin, Vladimir Aktanajev, Anne Türnpu ja Nijaz Iglamov valis välja parimad järgmistes kategooriates:

Festivali kammertoon – Permi-komi rahvuslik A. M. Gorki nimeline draamateater (Kudõmkar), etenduse „Külm suvi“ eest, lavastaja Stepan Pektejev;

Uue tetarikeel otsinguil – teater Vaba ala Soomest, poeetilise etenduse „Lootus“ eest, lavastaja Liia Fišer;

Terav sotsiaalne kriitika – Obi-ugri rahvaste teater Hantõ-Mansiiskist, etenduse „Viimane ilmumine“ eest, lavastaja Anna-Ksenia Visnevskaja;

Rahvusliku komöödia – Mari vabariiklik laste- ja noorsooteater-keskus etenduse „Proua Berger“ eest, lavastaja Oleg Irkabajev-Etain;

Näitlejate ansambel – Karjala rahvusteater,  etenduse „Poeg – karu“ karjala rahvuslike muinasjuttude motiividel eest, lavastaja Vjatšeslav Poljakov;

Parim naispeaosatäitja – Svetlana Aleksandrova, Luisa rolli eest tragöödias „Salakavalus ja armastus“ M. Šketani nimelises Mari rahvuslikus draamateatris;

Rahvuslik pärand – Udmurdi riiklik rahvusteater, eepilise draama „Tšeptsa jõe laul“ eest, lavastaja Aleksei Ložkin;

Panus soome-ugri rahvaste teatrikunsti arengusse − M. Šketani nimeline Mari rahvuslik draamateater.

Soome-ugri rahvaste teater on kultuurielu alustalasid

Teatrifestival on üks olulisemaid ja järjepidevamaid sündmusi soome-ugri rahvaste kultuurielus, selle eesmärgiks on arendada soome-ugri rahvaste teatrikunsti ja edendada teatrite vahelist koostööd. Viimastel aastatel on festival kujunenud soome-ugri rahvaste rahvusteatrite parimate lavastuste näitamise kohaks. Festivali korraldavad Mari Vabariigi valitsus, Venemaa kultuuriministeerium, Marimaa kultuuri-, pressi- ja rahvussuhete ministeerium ning Marimaa rahvusteater.

“Tundub, et soomeugri rahvaste teater on otsimas uusi väljendusvahendeid, uusi teemasid, mis puudutaksid oma kogukonda, seega – elab,” võttis festivalil kogetu kokku Anne Türnpu.

Kahjuks tänavu Eesti  ja Ungari teatreid kohal polnud, kuid varem on Eestist Maiatulil osalenud Taarka Pärimusteatri noortestuudio, Anne Türnpu ja Marion Jõepera lavastus “Kuidas müüa Setot?” 2014. aastal, Põhuteatris etendunud Anne Türnpu, Eva Klemetsi ja Mart Kolditsa soome-ugri pärimusteatri projekt “Sugrierror.com” 2012. aastal ning Draamateater Tõnu Oja monoetendusega “Aabitsa kukk” 2010. aastal.

Maiatul – Majatuli esimene festival toimus 1990. aastate alguses Udmurdi Vabariigi pealinnas Ižkaris (Iževskis). 1997. aastast hakati festivali korraldama Mari vabariigi pealinnas Joškar-Olas ja seda peetakse üle aasta. Vahepeal toimus festival ka Soomes Nurmeses ja Mordvamaal Saranskis, kuid nüüd on olnud aastaid võõrustajaks Marimaa. “Maiatul” tähendab eesti keeles koldetuld.

majatul-itog
Foto: kidsher.ru
majatul
Foto: finnougoria.ru
mordva-vabariigi-rahvusteater
Mordva riikliku draamateatri kollektiiv. Foto: VKontakte: Майатул
udmurdi-rahvusteater
Udmurdi riiklik rahvusteater. Foto: VKontakte: Майатул.
sketana-teatrimaja-marimaal
M. Šketani nimeline Mari rahvuslik draamateater. Foto: VKontakte, Майатул
maiatul-soome-ugri-teatrifestival-anne-turnpu
Festivali žüriisse kuulunud Eesti lavastaja Anne Türnpu mari teatri sümboli Salika-nimelise nukuga.

 

Allikad:
finnougoria.ru
marpravda.ru

soomeugri teatrifestivali koduleht mayatul.com
Maiatuli info portaalis VKontakte

Lisaks:
В Йошкар-Оле завершился фестиваль «Майатул»
Спектакль с коми-пермяцким колоритом – в Марий Эл стартовал «Майатул»
tv-karelia.ru