Jäta menüü vahele
11.07.2017

Seto Kuningriik laienes nädalavahetusel Siberisse

Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus viibis koos delegatsiooniga 6.−8. juulini visiidil Krasnojarski krais, et külastada piirkonnas elavaid eestlasi ja osaleda Haida (vene keeles Haidak) külas toimunud folklooripeol „Seto Kuningriik“.

Krasnojarski muuseumikeskuses avas suursaadik kolm Eesti-teemalist näitust: kunsti- ja käsitöönäituse „Seto pits“, kunstnik Renaldo Veeberi „Peko“ eepose illustratsioonide väljapaneku ning Mare Piho fotonäituse „Siberi setod“. Toimus ka seto kultuuripäevi tutvustav pressikonverents.

setod_pressikonverents_Krasnojaski_pressikeskuses
Seto kultuuripäevi tutvustav pressikonverents Krasnojarski muuseumikeskuses.

Koos Krasnojarski krai kultuuriministri Jelena Mironenkoga tunti ühiselt heameelt Eesti ja Krasnojarski krai tiheda kultuurivahetuse üle ning arutati edasisi koostöövõimalusi, milleks pakub lisaväljavaateid Eesti vabariigi 100. juubeliaasta.

Arti_Hilpus_Krasnojaski_krai_kultuuriminister_Jelena_Mironenko
Suursaadik Arti Hilpus koos Krasnojarski krai kultuuriministri Jelena Mironenkoga.

Kohtumisel Krasnojarski Eesti Seltsiga pakkusid huvi peamiselt konsulaarvaldkonna küsimused, samuti eesti keele õppe ja lastelaagrite võimalused. Krasnojarski Sverdlovi linnarajooni juht, meie mõistes linnaosavanem, on Eesti juurtega Vladimir Saar, kes viis külalised matkale Siberi ürgsesse loodusesse ning meenutas oma kunagisi Eesti külastusi.

Kohtumisel_Krasnojarski_Eesti_seltsiga
Kohtumisel Krasnojarski Eesti Seltsiga.
setod_siber_vladimir_saar
Paremal Krasnojarski Sverdlovi linnarajooni juht Vladimir Saar.
setod_delegatsioon_ja_Siberi_yrgne_loodus
Delegatsioon ja Siberi ürgne loodus.

Haida külas tegutseb Galina Jevsejeva juhtimisel Siberi seto muuseum. Suursaadik Hilpus rõõmustas muuseumit külastades Siberi setode kultuuritraditsioonide elujõu üle. Seto keele oskajate arv on aja jooksul külades küll kahanenud, kuid kõnelejaid ja keelehuvilisi on säilinud ka praegu. Suursaadik lubas kaasa aidata sellele, et kultuuri- ja keelekontaktid Eestiga säiliks ning kinnitas, et Eesti riigi jaoks on Venemaal asuvate eesti kogukondade käekäik oluline.

folklooripidu_haida_kylas
Folklooripidu “Seto Kuningriik” Haida külas.

On saanud tavaks, et Eesti suursaadikud Venemaal käivad oma ametiaja jooksul kohtumas Siberi eestlastega nende tähtsamates keskustes. Krasnojarski krais asub suurim kompaktselt paiknev eestlaste asuala Venemaal. 1893–1914 rändas Setomaalt Siberisse tuhandeid talupoegi, kes lootsid seal maad saada. Väljarändajate täpset arvu pole teada, kuid 1920. aastal elas Krasnojarski ümbruskonnas 9300 eestlast, kellest 5000 pidas end setoks. Praegu elab Krasnojarski krais eri andmetel 3000-4000 eestlast või Eesti juurtega inimest.

yhispilt_setodega
Ühispilt setodega.

Allikas: Estonian Embassy in Moscow
Fotod: Estonian Embassy in Moscow

Loe ka:
Setude kuningriik laienes nädalavahetusel Siberisse (ERR, 10.07.2017)
В Красноярском крае прошел парад сету (rus-err.ee, 10.07.2017)